Nedjelja, 21 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Degeneracija uzrokovana Parkinsonovom bolesti ide dalje. Pacijentu je potrebna njega drugog lica”, kazala je vještakinja Enra Mehmedika-Suljić.

On je dodala kako je primjetan i “kognitivni deficit”, ali da nema halucinacija ili negativnih misli. Također je navela da je došlo do sekundarnog propadanja mišićne mase.

Mehmedika-Suljić je kazala kako Kondić nije vršio kontrolne preglede, te da se njegov ljekar nalazi u Beogradu. Na pitanje Tužilaštva kako pacijent dobija recepte, vještakinja nije mogla dati odgovor.

Tužilaštvo BiH smatra da nisu ispunjeni uslovi za odustajanje od postupka.

“Imamo pravo da sumnjamo. Da li se on uopće liječi, odakle dobija recepte? (…) Predlažemo da se zakaže glavni pretres”, rekla je tužiteljica Džemila Begović.

Odbrana se usprotivila ovom prijedlogu, jer smatra da tehnički nije izvodljivo dovesti optuženog u sudnicu.

Tužilaštvo BiH tereti Kondića da je tokom 1992. učestvovao u organiziranju grupe ljudi i podstrekavanju na počinjenje genocida, te zločin protiv čovječnosti i ratni zločin na području općine Ključ.

Kondiću je za ove zločine suđeno sa Markom Adamovićem i Boškom Lukićem, ali je zbog bolesti postupak protiv njega razdvojen u septembru 2010. godine.

Ponovna kontrola Kondićevog zdravstvenog stanja provest će se za šest do devet mjeseci.

Najčitanije
Saznajte više
Ališpago ima nove branioce, suđenje još nije zakazano
Zulfikar Ališpago, nekadašnji komandant odreda “Zulfikar” Armije BiH optužen za zločine počinjene u Trusini kod Konjica, izabrao je nove advokate, 18. po redu, te se očekuje zakazivanje početka suđenja.
U februaru presuda bivšoj pripadnici odreda “Zulfikar” za prikrivanje ratne prošlosti u SAD-u
Nadi Radovan Tomanić, nekadašnjoj pripadnici Specijalne jedinice “Zulfikar”, početkom februara 2026. u Sjedinjenim Američkim Državama bit će izrečena presuda što je prikrila svoju ratnu prošlost kako bi dobila američko državljanstvo.
Potvrđena optužnica za zločine u Miljevini
Odgođeno ročište po tužbi Zijada Mutapa za naknadu štete