Subota, 11 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Jević i Đurić osuđeni su zbog učešća u ubistvima zarobljenih muškaraca bošnjačke nacionalnosti u Kravici i prisilnom premještanju civilnog stanovništva s područja Srebrenice.

Prvostepenom presudom, Jević je, kao nekadašnji komandant Centra za obuku na Jahorini Specijalne brigade policije Republike Srpske, u maju prošle godine osuđen na 35, a Đurić, bivši komandir čete u ovom centru, na 30 godina zatvora.

Osim ublažavanja kazne, Apelaciono vijeće je potvrdilo prvostepenu presudu u ostalom dijelu.

“Jević i Đurić, svjesni da se vrši prisilno premještanje civilnog stanovništva i da će muškarci Bošnjaci biti pogubljeni po prijekom postupku, naredili su pripadnicima Prve čete da učestvuju u prisilnom premještanju, odvajanju vojno sposobnih muškaraca, njihovom zatvaranju i držanju u takozvanoj bijeloj kući, te kasnijem masovnom ubijanju zarobljenih u skladištu u Kravici”, navodi se u presudi.

U ovom predmetu bili su optuženi i Goran Marković i Neđo Ikonić, koji su nakon prvostepenog postupka oslobođeni.

Najčitanije
Saznajte više
U Tužilaštvu BiH otvoren predmet protiv Nade Radovan Tomanić
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine potvrdilo je da je u toku istraga protiv Nade Radovan Tomanić zbog sumnje da je počinila ratne zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima srpske nacionalnosti na Igmanu 1993., dok je ona u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) osuđena na 30 mjeseci zatvora zbog prevare u postupku sticanja državljanstva.
Ukinuta prvostepena presuda Ramizu Durakoviću za zločine u Čajniču
Apelaciono odjeljenje Suda Bosne i Hercegovine ukinulo je prvostepenu presudu kojom je nekadašnji komandant 43. drinske brigade Armije BiH Ramiz Duraković osuđen na tri i po godine zatvora za zločine počinjene 1993. na području Čajniča, potvrđeno je za Detektor.
Počelo suđenje Debevcu, Mehmedagiću i Pijuku