Četvrtak, 29 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Sto posto tvrdim da nikog nije silovao. Sedam godina nismo mogli imati dijete, onda smo dobili kćer. Ne bi nikom naudio jer je divan otac i muž”, kazala je Vojka Dragičević.

Ona je također izjavila kako je optuženi bio mobilisan i da je nosio maskirnu uniformu početkom rata.

“U oktobru 1992. sam došla na Pale, jer mi je javljeno da je Zoran ranjen. U okolini Pala smo ostali do jeseni 1993., kada se Zoran vratio na Grbavicu”, izjavila je svjedokinja i dodala kako je sa suprugom napustila BiH u proljeće 1994. godine.

Optužnica Dragičevića tereti da je od maja 1992. do decembra 1994., kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), počinio zločin nad civilima nesrpske nacionalnosti u sarajevskim naseljima Grbavica, Kovačići, Vraca, uključujući silovanja, mučenja, pljačkanja i premlaćivanja.

Na pitanje da li poznaje Veselina Vlahovića Batka, svjedokinja Vojka Dragičević je odgovorila kako ga ne poznaje i da ga je vidjela u medijima.

“Znam da je radio nešto što ne treba, a Zoran mi je rekao da bi ga spriječio da je mogao”, kazala je supruga optuženog.

Vlahović je u martu ove godine nepravosnažnom presudom osuđen na 45 godina zatvora zbog zločina počinjenih u naseljima Grbavica, Vraca i Kovačići.

Na suđenju je svjedočila i Aida Rišljanin, uposlenica Ministarstva unutrašnjih poslova, koja je potvrdila da je uzimala izjavu od zaštićene svjedokinje A-1, koja je tom prilikom izjavila da ju je optuženi silovao 14. jula 1993. godine.

“Upamtila sam ovu svjedokinju jer je sve vrijeme plakala”, izjavila je Rišljanin.

A-1 je u aprilu posvjedočila da ju je Dragičević odveo u svoj stan, gdje su “imali odnos” i da “nije bio nasilan”.

Branilac Duško Tomić na ročištu je zatražio prekvalifikaciju djela u optužnici, ocijenivši da se ne radi o zločinu protiv čovječnosti.

On je zatražio primjenu Kaznenog zakona SFRJ, pozivajući se na nedavnu presudu Suda u Strasbourgu, kada je konstatovano da Sud BiH nije trebao retroaktivno primijeniti zakon iz 2003. za dva predmeta ratnih zločina.

Suđenje se nastavlja 4. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Miodrag Malić: Počelo suđenje za veličanje osuđenih za ratne zločine
U Sudu Bosne i Hercegovine počelo je suđenje Miodragu Maliću za izazivanje mržnje zbog veličanja osoba osuđenih za ratne zločine.
Još se traga za više od 400 osoba s područja Zvornika
Posmrtni ostaci četiri žrtve proteklog rata s područja Zvornika, od kojih su tri neidentifikovane, bit će ukopane na kolektivnoj dženazi koja će u nedjelju, 1. juna, biti klanjana u Memorijalnom kompleksu i šehidskom mezarju Memići – Gornja Kalesija.
Nikad prežaljen gubitak majke ubijene u redu za hljeb u Vase Miskina