Bez loših namjera
This post is also available in: English
“Nisam nikada imao nikakve namjere koje bi na bilo koji način naškodile bilo kome, pa ni Muslimanima”, rekao je Đurić i dodao da je bio član časne brigade.
Đurića, koji je bio pripadnik brigade Specijalne policije Republike Srpske, Sud BiH je u maju 2012. nepravosnažno osudio na 30 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja genocida u julu 1995. u Srebrenici. Na tu presudu Đurić je uložio žalbu.
Karadžić, tadašnji predsjednik RS-a i vrhovni komandant njenih oružanih snaga, optužen je za genocid nad oko 7.000 muslimanskih muškaraca iz Srebrenice počinjen u danima nakon što je Vojska Republike Srpske (VRS) 11. jula 1995. zauzela tu enklavu koja je bila pod zaštitom UN-a.
Tokom unakrsnog ispitivanja, tužilac Mateo Kosti predočio je Đuriću da ga je Sud BiH proglasio krivim za učešće u odvajanju muslimanskih muškaraca od porodica u Potočarima 12. i 13. jula 1995, prisilnom premještanju hiljada žena, djece i staraca, i ubistvu oko 1.000 Muslimana u skladištu u selu Kravica kod Bratunca.
Svjedok je potvrdio da je 12. i 13. jula 1995. sa svojim ljudima bio u Potočarima, ali je negirao da su učestvovali u razdvajanju muškaraca od porodica. Štaviše, Đurić je tvrdio da za to razdvajanje nije ni znao, niti ga je vidio na mjestu na kojem ja bio. Da li je bilo razdvajanja na drugim mjestima, Đurić, kako je rekao, ne zna.
Pritom je negirao svjedočenje holandskog oficira UNPROFOR-a Leenderta van Duijna da mu je on u Potočarima rekao da Muslimane razdvajaju kako bi među njima bili traženi ratni zločinci, a da im oduzeta lična dokumenta više neće trebati.
Đurić je kazao i da je Van Duijn odbio da svjedoči na sarajevskom procesu protiv njega.
“Sud je tako rekao, a ja tvrdim da nisam učestvovao ni u kakvom prisilnom premještanju civila. Nisam znao da li su željeli da idu ili ne, ali kada je transport počeo, sa željom su išli i htjeli su što prije”, naveo je Đurić.
Iako je potvrdio da su njegovi policajci bili raspoređeni u okolini, Đurić je ustvrdio da je za masovno ubistvo u Kravici saznao “znatno kasnije”, ali nije mogao da kaže kada tačno.
Tužilac Kosti predočio je svjedoku izjavu njegovog komandanta Duška Jevića da je za masakr u skladištu saznao iste večeri, a Đurić je na to izjavio da ne zna kako je to Jević saznao.
Na tužiočevo podsjećanje da je, prema presudi, četa pod njegovom komandom učestvovala u ubistvu i da je on svojim ljudima naredio da “nastave sa egzekucijom”, Đurić je odgovorio:
“To je nepravomoćna presuda, a u žalbi sam dokazao da tužilac nije u pravu. Nisam znao i nisam imao informaciju nikakvu, puno kasnije sam saznao, ne mogu reći kad.”
Nakon što mu je zastupnik Optužbe pokazao spisak sa imenima 12 pripadnika njegove jedinice koji su osuđeni ili su priznali krivicu za masakr u Kravici, Đurić je negirao da su oni bili pripadnici MUP-a RS-a, tvrdeći da su samo “bili na obuci”.
Suđenje Karadžiću nastavlja se 30. jula.