Ponedjeljak, 19 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

sa njihovim tijelima u okolini Zvornika.

Tadašnjeg komandanta Vojske Republike Srpske (VRS), generala Mladića, optužnica tereti za genocid počinjen nad oko 7.000 muslimanskih muškaraca iz Srebrenice u danima nakon što je VRS 11. jula 1995. zauzela enklavu koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija (UN).

U sudnici, Curtis je objasnio metodologiju kojom je zaključio da je više analiziranih metaka bilo ispaljeno iz iste puške. Na osnovu kalibra i drugih obilježja na čahurama, ekspert Tužilaštva zaključio je da su hici najčešće bili ispaljivani iz automatskih pušaka tipa “kalašnjikov”.

Poslije Curtisa, tužioci su  pred sudije izveli zaštićenog svjedoka RM-318, koji iskaz daje iza zatvorenih vrata. Sjednice zatvorene za javnost su najviši nivo zaštite svjedoka u suđenjima pred Međunarodnim sudom u Haagu.

RM-318 je 128. svjedok Tužilaštva protiv generala Mladića.

Bivši komandant VRS-a optužen je i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.  

Nastavak suđenja Mladiću zakazan je za 23. juli.

Najčitanije
Saznajte više
Formiran predmet protiv Miroslava Kraljevića zbog veličanja ratnih zločinaca
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv Miroslava Kraljevića, načelnika Općine Vlasenica, zbog veličanja Radovana Karadžića i Ratka Mladića, doživotno osuđenih za genocid i druge zločine u Bosni i Hercegovini, potvrđeno je za Detektor iz ovog tužilaštva.
Okružni sud u Doboju
Sud u Doboju bez informacije o uručenju optužnice za zločine u Derventi
Okružni sud u Doboju još uvijek nije dobio informaciju od nadležnih organa Republike Hrvatske o uručenju optužnice Ediju Šimi Mrkonjiću, koji se tereti za ratni zločin počinjen u Derventi, potvrđeno je za Detektor.
Naredne sedmice izricanje presude Vojinu Pavloviću