Petak, 3 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Darko Samardžić, predsjedavajući Sudskog vijeća, rekao je da je Odjel za podršku svjedocima jedino uspio razgovarati sa Milojem Udovičićem, koji je rekao da zbog slabog zdravlja ne može putovati iz Priboja (Srbija).

Kako je predsjedavajući naveo, sa svjedocima Velisavom Stojkanovićem i Slobodanom Ikonićem, koji također žive u Priboju, nisu mogli stupiti u kontakt.

Mirko Lečić, tužilac Tužilaštva BiH, kazao je da se radi o bitnim svjedocima za dokazivanje navoda iz optužnice.

On je najavio odlazak istražioca u Priboj, kako bi razgovarao sa svjedocima o razlozima zbog kojih neće da dođu i svjedoče pred Sudom BiH.

Krsmanovića optužnica tereti da je kao pripadnik Druge podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS) učestvovao u ubistvima, silovanjima i zlostavljanju bošnjačkog stanovništva u Višegradu.

Samardžić je rekao da Sud nema namjeru dugo čekati ove svjedoke, te da potpunu informaciju očekuje do 21. maja, kada je zakazan nastavak suđenja.

Najčitanije
Saznajte više
Međunarodna naučna konferencija”Kirminalistika kriminologija i sigurnosne studije u 21. stoljeću”. Foto: Detektor
Nauka kao stub razvoja društva i alat za borbu protiv stranih uticaja i sigurnosnih prijetnji
Vidljiv uticaj Rusije kroz medije i političke instrumente na zemlje Zapadnog Balkana, među kojima je i Bosna i Hercegovina, te upitna sigurnost graničnih prelaza zbog manjka graničnih policajaca samo su neki od izazova na kojima treba raditi i akademska zajednica kroz obrazovanje i razvoj kritičkog mišljenja, poručeno je s Međunarodne naučne konferencije u Sarajevu.
Pokrenuto skupljanje donacija za sigurnu kuće za LGBTIQ+ osobe u BiH
Bez Sigurne kuće, mnoge osobe iz LGBTIQ+ zajednice bi bile u ozbiljnom riziku od povratka u nasilno okruženje, beskućništva, retraumatizacije, poručuju iz Fondacije koja je jedino ovakvo sigurno mjesto otvorila u Bosni i Hercegovini i trenutno se suočavaju sa finansijskom krizom, te su primorani tražiti donacije.