Utorak, 17 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Stanišiću i Miloševiću određena je zabrana napuštanja mjesta boravka, zabrana putovanja, te zabrana izdavanja novih pasoša, kao i prelazak granice BiH uz ličnu kartu.“Optuženima se nalaže svakodnevno javljanje u nadležnu policijsku stanicu”, stoji u saopćenju Suda BiH.Optuženima je također zabranjeno međusobno sastajanje, kao i sastajanje sa svjedocima i približavanje u rastojanju manjem od stotinu metara.U slučaju da optuženi prekrše neke od izrečenih mjera zabrane, opet im se može odrediti mjera pritvora.Stanišić i Milošević u pritvoru su bili od 22. juna 2012. godine.Oni su optuženi za učešće u zločinima počinjenim na brani u Petkovcima kod mjesta Đulići (općina Zvornik), gdje je u julu 1995. strijeljano oko 1.000 ranije zarobljenih bošnjačkih muškaraca i dječaka iz Srebrenice. Kako se navodi u optužnici, Stanišić je bio komandant Šestog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Milošević njegov zamjenik.Suđenje im je počelo u oktobru prošle godine, a trenutno je u fazi izvođenja dokaza Tužilaštva BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Svjesno zaobilaženje zakona sudije Kulaša ili slučaj krajnje nužde
Ured disciplinskog tužioca zatražio je, zbog kršenja Etičkog kodeksa, kažnjavanje predsjednika Okružnog privrednog suda u Doboju Mate Kulaša, čiji je punomoćnik predložio odbijanje tužbe, navodeći da procesne odluke ne mogu biti predmet disciplinskog postupka.
Ljuban Vuković: Iduće sedmice presuda za prijetnje sutkinji Seni Uzunović
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u završnoj riječi zatražilo kaznu za Ljubana Vukovića zbog ometanja rada pravosuđa, odnosno prijetnji sutkinji Seni Uzunović, dok je Odbrana predložila oslobađanje, te je izricanje presude najavljeno za 24. februar.
Tri i po godine zatvora za prijetnje terorističkim djelom