Utorak, 6 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Hodžić, kojem se trenutno sudi za ubistva počinjena u aprilu 1993. godine u selu Trusina, uhapšen je zbog sumnje da je učestvovao u zločinima u logorima “Silos” i “Krupa” u Hadžićima, te “Musala” u Konjicu.

Hodžić je u septembru 2009. godine uhapšen zbog sumnje da je zajedno sa Mensurom Memićem, Dževadom Salčinom, Senadom Hakalovićem, Nihadom Bojadžićem i Zulfikarom Ališpagom učestvovao u ubistvu 18 civila i četiri pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u selu Trusina 16. aprila 1993.

Optužnica protiv ove šestorice pripadnika Armije BiH (ABiH) je potvrđena 11. marta 2010. godine, od kada traje suđenje.

Obzirom da prema Zakonu o krivičnom postupku BiH, optuženi u pritvoru može provesti najduže tri godine od potvrđivanja optužnice do izricanja prvostepene presude, Hodžić je pušten na slobodu.

Međutim, Državno tužilaštvo je naložilo Hodžićevo hapšenje zbog sumnje da je mučio i seksualno zlostavljao 29 zarobljenika, a zarobljenika Jadranka Glavaša ubio u logorima “Silos”, “Krupa” i “Musala”.  

Hodžić će biti predan Tužilaštvu BiH, koje će nakon ispitivanja, podnijeti prijedlog državnom sudu za određivanje pritvora.

Najčitanije
Saznajte više
Podnesena krivična prijava protiv pripadnika SIPA-e koji su pokušali privesti Dodika
Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske je Policijska uprava (PU) Novo Sarajevo podnijela krivičnu prijavu protiv sedam pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) koji su prije nekoliko dana, po ranijem nalogu Suda i Tužilaštva BiH, pokušali privesti predsjednika RS-a Milorada Dodika, potvrđeno je za Detektor.
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora
Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću za zloupotrebu položaja, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da mu prilikom inspekcijske kontrole u Američkom univerzitetu nisu dali imena profesora kod kojih je optuženi polagao ispite, a da su diploma i drugi dokumenti doneseni u tašni.
Ponovni pad BiH na Svjetskom indeksu slobode medija