Četvrtak, 24 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nekadašnji poručnik Koster izjavio je da se sa Mladićem sreo 12. jula u blizini baze UNPROFOR-a u Potočarima, gdje su utočište pred Vojskom Republike Srpske (VRS) potražile hiljade izbjeglica iz Srebrenice.

Po riječima holandskog oficira, Mladić mu je rekao da će započeti odvođenje civila. Na Kosterovu primjedbu da komandant UNPROFOR-a Thom Karremans za to ne zna, Mladić je uzvratio da ga “ne interesuje vaš komandant”.

Na dodatni protest, Mladić je Kosteru zaprijetio da će “biti u nevolji ako mu se suprotstavi”.

Tužioci su u sudnici prikazali snimak dijela tog razgovora, tokom kojeg je Mladić kazao i da će u autobuse biti uvedeni “svi koji to žele”.

Nedugo zatim, po Kosterovim riječima, VRS je bošnjačke žene, djecu i starce počela da uvodi u autobuse, prethodno ih razdvojivši od vojno sposobnih muškaraca, koji su odvedeni u obližnju “bijelu kuću”.

Svjedok je rekao da je uspio da spriječi razdvajanje jednog 15 godina starog dječaka od njegove majke, te negirao da su holandski vojnici pomagali u odvajanju bošnjačkih muškaraca.

General Mladić, u to vrijeme komandant VRS-a, optužen je za genocid nad više od 7.000 bošnjačkih muškaraca iz Srebrenice u danima nakon što je VRS 11. jula 1995. zauzela tu enklavu.

Svjedok Koster je kazao da je ponovo sreo Mladića, koji ga je upitao “da li je vidio neke muslimanske vojnike”. Koster je odgovorio da nije, a “da mu ne bi rekao i da jeste”.

On je izjavio da su 13. jula 1995. u Potočarima holandski vojnici pronašli devet tijela ubijenih muškaraca.

“Vidio sam devet leševa, ležali su potrbuške, otprilike u liniji, a na leđima su imali rane od hitaca iz vatrenog oružja”, rekao je Koster.

Dok ga je unakrsno ispitivao Mladićev branilac Nenad Petrušić, svedok je, međutim, kazao da nije znao koje su nacionalnosti žrtve bile.

Na sugestiju Odbrane da su evakuaciju bošnjačkih civila dogovorili general Mladić i pukovnik Karremans, Koster je potvrdio da je “u jednom trenutku” takav sporazum postignut, ali da su autobusi prije toga već bili u Potočarima.

Mladića optužnica tereti i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanje vojnika UNPROFOR-a za taoce, u periodu od 1992. do 1995. godine.

Sljedeći svjedok na suđenju Mladiću biće saslušan 21. avgusta, poslije ljetne pauze u radu suda.

Najčitanije
Saznajte više
Milorad Dodik ponovo zaprijetio otcjepljenjem nakon neuspjelog hapšenja SIPA-e
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će se ovaj entitet odvojiti i braniti svoju imovinu, nakon što je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) pokušala izvršiti njegovo hapšenje, po ranijem nalogu Tužilaštva i Suda Bosne i Hercegovine.
SIPA potvrdila pokušaj hapšenja Dodika
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) došli su nakratko ispred zgrade Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu gdje se nalazi predsjednik entiteta Milorad Dodik za kojim je raspisana potjernica.