Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Karadžić je u podnesku 22. novembra ove godine zatražio od Vijeća Haškog tribunala da se iz njegove optužnice odstrane četiri incidenta granatiranja i šest incidenata u kojima je optužen za snajpersko djelovanje na civile u glavnom gradu BiH između 1992. i 1995. godine, a koji su već izuzeti iz optužnice protiv Ratka Mladića.

Nekadašnji predsjednik Republike Srpske je istakao da, s obzirom da Haško tužilaštvo smatra kako može dokazati Mladićevu odgovornost za zločine u Sarajevu bez ovih incidenata, to bi trebalo da vrijedi i u postupku protiv njega, čemu se Tužilaštvo pri Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) usprotivilo.

“Različite stvari se moraju cijeniti u predmetima protiv Karadžića i Mladića. Predlažući kako da se vodi Mladićev slučaj, Tužilaštvo je cijenilo neke faktore poput prirode zločine, navodnog Mladićevog učešća u njima, interesa žrtava, moguće dužine suđenja, mandata Tribunala, kao i mogućnost slabog zdravstvenog stanja Mladića, a ove okolnosti su znatno različite u odnosu na Karadžića”, navodi se u podnesku Haškog tužilaštva.

Karadžić je optužen za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja između 1992. i 1995. godine. Suđenje mu je počelo u oktobru 2009. godine, a trenutno je u toku izvođenje dokaza Haškog tužilaštva u odnosu na genocid u Srebrenici.

Haški tribunal usvojio je 5. decembra ove godine prijedlog Tužilaštva da se protiv Ratka Mladića, bivšeg načelnika Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), koji očekuje početak suđenja, izvođenje dokaza ograniči na 106 zločina, umjesto 196, koliko ih je bilo u trećoj izmijenjenoj optužnici.

Vijeće MKSJ-a će odluku o Karadžićevom zahtjevu donijeti naknadno.

D.Dž.
Najčitanije
Saznajte više
Lučić i ostali: Revizija pokazala nedostatke u trošenju reprezentacije i korištenju vozila
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine govorili su o nedostacima i neuobičajenim situacijama koje su utvrdili prilikom revizija poslovanja u vezi sa troškovima reprezentacije i korištenja službenih vozila.
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Odbrana bivšeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) Dejana Pudara uložila je žalbu na prvostepenu presudu kojom je osuđen na pet godina zatvora zbog pronevjere u službi.