Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Branilac osumnjičenog Lučića, koji je uhapšen 17. novembra ove godine, tražio je njegovo puštanje na slobodu uz mjere zabrane. Sud BiH će odluku donijeti naknadno.

Vesna Ilić, tužiteljica Tužilaštva BiH, rekla je da bi osumnjičeni Lučić po puštanju na slobodu mogao pobjeći u neku od susjednih zemalja, uticati na svjedoke i saučesnike, te da bi moglo doći do narušavanja javnog reda i mira.

“Osumnjičeni nema drugog državljanstva osim bosanskog. Međutim, suočen je s teškim krivičnim djelom i to bi mogao biti razlog zašto bi mogao prijeći u susjedne zemlje. Mogao bi ometati krivični postupak i uticati na saučesnike i svjedoke”, rekla je Ilić.

Tužilaštvo BiH vodi istragu u kojoj Lučića sumnjiči da je odgovoran za progon, ubistva, zatvaranja i prisilna premještanja stanovništva bošnjačke nacionalnosti za vrijeme i nakon napada na Gacko i okolna sela 1992. godine.

Prema tužiteljici, Lučić je u svojstvu bivšeg komandanta Teritorijalne odbrane (TO) Gacko i člana Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva te općine, zajedno s drugim osobama, učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu.

Refik Serdarević, branilac osumnjičenog, rekao je da Lučić “ničim nije pokazao da bi određivanje pritvora bilo osnovano”, naglasivši da ga niti jedan od saslušanih svjedoka ne spominje u negativnom kontekstu.

Sudu se obratio i osumnjičeni Lučić, koji je rekao da se “ne smatra krivim i zato nije pobjegao”.

A.J.
Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve