Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Marko Draganić, koji je 15. juna 1992. doveden u logor Čelebići sa još 54 muškarca iz mjesta Brđani (općina Konjic), ispričao je da su, nakon posjete Crvenog krsta u augustu iste godine, u hangar logora ušli Hazim Delić i Esad Landžo sa ostalim stražarima, nakon čega je uslijedilo “skoro jednosatno premlaćivanje”.

“Naredili smo nam da sagnemo glavu i ruke stavimo iza glave. Onda su ušle tri grupe stražara, počeli su da tuku. Kada su završili, razgovarali smo ko je bio od stražara. Trojica zatočenika koje poznajem rekli su mi da je Macić bio u grupi stražara koji su ih tukli”, prisjetio se Draganić.

Draganić je kazao da su logoraši Crvenom krstu prilikom posjete rekli da se prema njima postupa na najbrutalniji način, te da je do njihovog dolaska oko 20 osoba smrtno stradalo u logoru.

Državno tužilaštvo tereti Macića, bivšeg pripadnika Armije BiH (ABiH), za zločine počinjene nad ratnim zarobljenicima i civilima srpske nacionalnosti u logoru Čelebići i Sportskoj sali “Musala” u blizini Konjica.

Kako se navodi u optužnici, Macić je 1992. godine sudjelovao u ubistvu dva srpska civila u logoru Čelebići, te u nanošenju teških povreda zatvorenim civilima i ratnim zarobljenicima u “Musali”.

Hazima Delića, koji je u početku bio zamjenik, a potom i upravnik logora Čelebići, Haški tribunal je osudio na kaznu zatvora u trajanju 18 godina, a Esada Landžu, bivšeg stražara, na 15 godina zatvora.

Svjedok Draganić je tokom davanja iskaza ispričao i događaj kada je premlaćen Šćepo Gotovac, koji je nakon toga preminuo. Prema svjedoku, Delić, Landžo i još neki stražari ubacili su u hangar Gotovca, na kojem su bile vidljive povrede.

“Delić i Landžo opet upadaju u hangar i izvode Šćepu ispred i tuku ga. Čuli smo njegovo stenjanje i preklinjanje. Ubačen je u hangar sa bedžom SDS-a (Srpska demokratska stranka) i nakon dva do tri sata je preminuo”, rekao je svjedok Draganić, dodavši da je Gotovac imao 72 godine.

Svjedok je kazao da nije vidio da je optuženi Macić, kojeg poznaje od petog razreda osnovne škole, bio uključen u premlaćivanje Gotovca, ali je rekao da ga je dva puta vidio u logoru Čelebići u ulozi stražara.

U logoru Čelebići svjedok je, kako je ispričao, ostao do kraja augusta 1992., kada je prebačen u Sportsku salu “Musala”, gdje je ostao do sredine novembra iste godine.

Suđenje će biti nastavljeno 1. septembra ove godine, kada će biti saslušan novi svjedok Državnog tužilaštva.

A.J.
Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.