Utorak, 3 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Suđenje je odgođeno dok na opštoj sjednici Suda BiH ne bude odlučeno o ovom zahtjevu za izuzeće.

“Odbrane prvooptuženog i drugooptuženog podnijele su u ponedjeljak, 4. aprila, zahtjev za izuzeće sudije Hilme Vučinića”, rekao je Petko Pavlović, Tomićev branilac, ne navodeći razloge za podnošenje ovog zahtjeva.

Vuković i Tomić su u aprilu 2010. proglašeni krivim za pomaganje u genocidu i osuđeni na po 31 godinu zatvora.

Prvostepenom presudom je utvrđeno da su Vuković i Tomić, kao pripadnici Drugog odreda Specijalne policije iz Šekovića, 13. jula 1995. godine učestvovali u ubistvu oko 1.000 zarobljenih muškaraca bošnjačke nacionalnosti u Zemljoradničkoj zadruzi u Kravici.

Na ovu presudu uložene su žalbe, o kojima će Apelaciono vijeće Suda BiH odlučivati nakon rješenja zahtjeva za izuzeće sudije Hilme Vučinića.

Odbrana Radomira Vukovića u novembru 2008. godine na statusnoj konferenciji zatražila je izuzeće Sudskog vijeća kojim je predsjedavao sudija Senadin Bektašević. Obrazloženje zbog kojeg su tada tražili izuzeće Sudskog vijeća bilo je da je “isto Sudsko vijeće sudilo u predmetu koji je imao skoro identičan činjenično-pravni ambijent i donijelo osuđujuću odluku”.

Ovaj prijedlog Odbrane nije usvojen, pa je isto Sudsko vijeće donijelo prvostepenu presudu.

Suđenje Vukoviću i Tomiću počelo je u decembru 2008. godine. Obojica optuženih se nalaze u pritvoru, koji je Vukoviću određen u augustu 2008., nakon što ga je Srbija isporučila pravosudnim organima BiH. Tomić se u pritvoru nalazi od juna 2008. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Dudaković nije sposoban za suđenje zbog bolesti
Vještaci medicinske struke zaključili su da Atif Dudaković, koji je optužen za zločine na području više krajiških opština, nije sposoban za suđenje zbog zdravstvenih razloga.
Hadžić i ostali: Kad civili više nisu civili
Na suđenju za zločine na području Ilijaša, vještak Odbrane je izjavio da su postavljanjem haubica u selu Čemerno civili dovedeni u opasnost i da u borbenim dejstvima oni gube taj status ukoliko su u neposrednoj blizini.
Lučarević: Divan čovjek sa autoritetom
Peulić i ostali: Materijalni dokazi o svojstvu optuženih
Bužimkić i ostali: Vidio da Nesimović puca u zarobljenike