Četvrtak, 5 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Treba da posložite dokaze po rednim brojevima, kako smo se ranije dogovorili”, kazao je Darko Samardžić, predsjedavajući Sudskog vijeća, odgodivši suđenje do 13. januara.

 

Tužilaštvo BiH tereti Željka Ivanovića zvanog Arkan da je učestvovao u zarobljavanju veće grupe muškaraca, te odvođenju i strijeljanju više od 1.000 muškaraca u Zemljoradničkoj zadruzi Kravica, 13. jula 1995. godine.

 

Prema optužnici, Ivanović je bio pripadnik Trećeg voda iz Skelana, koji je bio u sastavu Drugog odreda Specijalne policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske.

 

Suđenje Ivanoviću počelo je krajem augusta 2009. godine i trenutno je u toku izvođenje dokaza Odbrane.

 

Optuženi se nalazi u pritvoru koji mu je ponovno određen sredinom decembra, nakon što je sedam dana proveo na slobodi. Uhapšen je u martu 2009. godine, kada mu je određen pritvor. 

A.J.

Najčitanije
Saznajte više
Transparency International konferencija o obnovljivim izvorima energije. Foto: Detektor
Privilegovani proizvođači obesmislili energetsku tranziciju u BiH
Veliki privatni investitori su, kao privilegovani proizvođači, zauzeli planirane količine poticajne proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, nakon čega su dogovorili visoke otkupne cijene i obesmislili cilj energetske tranzicije, pokazala je analiza Transparency Internationala.
Zijad Mutap
Odštetni zahtjev po Mutapovoj tužbi smanjen na 31.400 maraka
Prihvatanjem nalaza vještaka okončana je glavna rasprava po tužbi Zijada Mutapa protiv Bosne i Hercegovine nakon oslobađajuće presude za prikrivanje dokaza o načinu stradanja Dženana Memića u februaru 2016. godine.
I Savez logoraša BiH traži smjenu Milanka Kajganića
Ponovo odgođen disciplinski postupak protiv sudije iz Jajca
Udruženja žrtava traže smjenu glavnog tužioca Tužilaštva BiH
Sudija iz Brčkog kašnjenje pravda povećanim obimom posla