Članak

Memić i ostali: Čišćenje terena u Trusini

1. Novembra 2010.12:07
Nekadašnji pripadnik Specijalnog odreda za posebne namjene pri štabu Vrhovne komande Armije BiH kazao je pred Državnim sudom da je u aprilu 1993. godine učestvovao u napadu na selo Trusina, te da je kasnije čuo da je došlo do ubistava nekih civila.

This post is also available in: English

Kao svjedok Državnog tužilaštva na suđenju za zločin u selu Trusina, Ramiz Bećiri je ispričao kako je sredinom aprila 1993. godine od Nihada Bojadžića, tadašnjeg zamjenika komandanta Specijalnog odreda za posebne namjene pri Štabu Vrhovne komande Armije BiH (ABiH), dobio naredbu da učestvuje u “pomjeranju linija u korist Armije u rejonu Trusine”.

“Nas je na tom terenu bilo možda 40-ak. Kada smo stigli u Trusinu, podijeljeni smo u tri grupe radi lakšeg napada. Imali smo vodiče mještane, koji su bili iz 45. brdske brigade. (…) Prije ulaska u samo selo, razdvojili smo se u pravce. Moja grupa je išla po sredini do sela, a jedna grupa je išla desno na brdo, gdje je bio rov. Treća grupa je išla lijevo od nas, isto prema selu”, prisjetio se Bećiri.

Svjedok je u sudnici prepoznao Mensura Memića, Dževada Salčina i Nedžada Hodžića kao pripadnike svoje jedinice, te kazao da su tog dana bili u Trusini.

Tužilaštvo BiH tereti Zulfikara Ališpagu, nekadašnjeg komandanta Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” pri Štabu Vrhovne komande ABiH, Nihada Bojadžića, njegovog tadašnjeg zamjenika, te Memića, Salčina i Hodžića, bivše pripadnike te jedinice, kao i Senada Hakalovića, nekadašnjeg pripadnika 45. brdske brigade ABiH, za učešće u napadu na selo Trusina (općina Konjic) 16. aprila 1993. godine.

Državno tužilaštvo smatra da je tokom napada ubijeno 18 civila i četiri pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Bećiri se prisjetio da je neposredno nakon ulaska u Trusinu čuo pucnje, te da je zadatak njegove grupe bilo “čišćenje terena i hrvatskih kuća”.

“Vodiči su nam rekli da su to hrvatske kuće, i u prvom podrumu smo našli dvije žene, koje smo istjerali i nastavili dalje. Nakon toga smo vidjeli da s brda gdje je otišla grupa desno od nas silaze dvojica vojnika HVO-a. Njima smo uzeli puške i ja sam nastavio”, kazao je svjedok.

Bećiri tvrdi da se sa izvjesnim Semkom i Kokićem, pripadnicima svoje jedinice, uputio prema drugom kraju sela, te da je na njih “pucano s položaja iznad sela”, nakon čega je ubijen Semko.

Nakon pretresa sela, dodao je svjedok, pored jedne kuće je vidio “20-ak mještana”, među kojima je bila i ranjena djevojčica, koje su čuvali pripadnici odreda.

“Otišao sam nazad u centar na Bradini, drugi su ostali. (…) To veče smo se sakupili i pričali o samoj akciji. Neki od pripadnika jedinice su mi pričali da je određeni broj mještana pobijen, rekli su da su pomeli sve tamo”, kazao je svjedok, ali nije mogao precizirati koji su pripadnici jedinice govorili o ubistvima.

Bećiri je dodao da je “dan ili dva nakon napada na Trusinu” bio na sahrani ubijenog pripadnika svoje jedinice, te da je tu vidio Zulfikara Ališpagu, kojeg je prepoznao kao komandanta te jedinice.

Tužilaštvo BiH tereti Ališpagu da nije poduzeo nužne radnje da kazni podređene vojnike koji su učestvovali u ubistvima u Trusini.

Naredno ročište zakazano je za utorak, 2. novembar 2010., kada će Odbrane unakrsno ispitati Bećirija.

Denis Džidić


This post is also available in: English