Subota, 16 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

“Ovo vijeće posebno mora cijeniti da Tužilaštvo nije pružilo dovoljno pouzdanih dokaza da bi se moj branjenik s Goranom Mrđom mogao proglasiti krivim”, rekao je Kokotov advokat Kenan Ademović, zatraživši oslobađajuću presudu za Kokota, koji je prvostepenom presudom bio osuđen na deset godina zatvora.

Suđenje u ovom predmetu je obnovljeno nakon što je Apelaciono vijeće ukinulo prvostepenu presudu kojom su, uz Kokota, bili osuđeni Goran Mrđa, na 14 godina, i Milorad Mrđa, na osam godina zatvora, a Ranko Mrđa oslobođen.

Tužilaštvo BiH ih tereti za učešće u zločinima počinjenim nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti, uključujući ubistva, silovanja, premlaćivanja, pljačkanja i druga psihička i fizička zlostavljanja počinjena na području Sanskog Mosta.

Kako stoji u optužnici, oni su zločine počinili kao pripadnici Šeste sanske pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Analizirajući iskaze svjedoka u vezi s tačkom optužnice koja tereti Kokota, Ademović je ukazao da sva četiri svjedoka nisu bili očevici ubistva Tahira Cerića, niti su potvrdili optužbu Tužilaštva u odnosu na Kokota.

“Nakon preslušavanja svjedoka Tužilaštva, dolazi se do zaključka da Almaz Cerić nije bio na mjestu i nije mogao vidjeti na koji način mu je stradao otac”, rekao je Ademović, dodavši da se na osnovu njegovog iskaza ne može donijeti presuda.

On je pojasnio da svjedoci Dejan Šainović i Nenad Vukša nisu potvrdili da je Tahir Cerić rekao Šainoviću: “Ubi me Mile Kokot”, a što je, prema Odbrani, ustvrdio svjedok Almaz Cerić.

Prema navodima Odbrane, Šainović i Vukša su prvi i jedini pritekli u pomoć Tahiru Ceriću, te na licu mjesta nisu zatekli njegovog sina Almaza.

Na ovom ročištu Tužilaštvo je ukratko “ukazalo na netačne navode” u završnim riječima Odbrana trojice optuženih Mrđa.

Apelaciono vijeće je konstatovalo da je pretres okončan te zakazalo presudu za 21. decembar.

Najčitanije
Saznajte više
Miljanović i ostali: U stanici se neslužbeno pričalo o ubistvu tri porodice
Na suđenju za zločine u Bijeljini, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je kazao kako je od načelnika saznao za ubistvo tri porodice bošnjačke nacionalnosti te da se u zgradi Stanice javne bezbjednosti (SJB) neslužbeno pričalo o tome.
Bužimkić i ostali: Zarobljenik ležao mrtav pred kućom u Pištalinama
Na suđenju za zločine u Bosanskoj Krupi, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je jedan zarobljenik ležao mrtav ispred kuće u Pištalinama i da je vidio povrede na drugima.
Šatara i ostali: Privedeni bio zavezan lisicama za radijator