Petak, 3 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Disciplinski tužilac Asmir Baćevac kazao je da je Ured disciplinskog tužioca dokazao navode tužbe i ono što se Pantić stavlja na teret. Predložio je da se Pantić proglasi odgovornom i da joj se izrekne odgovarajuća disciplinska mjera.

Baćevac je podsjetio da je postupak pokrenut jer je Pantić kao glavna tužiteljica raspisala konkurs, provela postupak za poziciju koja nije bila sistematizovana.

“Tužena je i sama potvrdila da ta pozicija nije bila sistematizovana Pravilnikom i to nije sporno”, kazao je disciplinski tužilac.

Dodao je da Ured disciplinskog tužioca nije vidio godišnji plan za 2024. i 2025. godinu, da se radi o internom aktu institucije koji nikome nije dostupan.

Punomoćnik tužene Dejan Bogdanović zastupa tezu da je opšta činjenica da je ovo radno mjesto bilo predviđeno u programu rada, te da je o tome svjedočio Miodrag Bajić, zamjenik glavnog republičkog tužioca.

Bogdanović ističe da disciplinski tužilac nije dokazao “ono osnovno” i da nije bilo kršenja Pravilnika, te da je to potkrijepljeno čak tužilačkim materijalnim dokazima.

Predložio je Disciplinskoj komisiji Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da u cijelosti odbiju tužbu kao neosnovanu.

Pred Komisijom je danas Pantić svjedočila u svoju korist i tom prilikom je kazala da je u Okružnom tužilaštvu u Bijeljini bio veliki broj predmeta u kojima tužioci nisu postupali, da je nedostajalo tužilaca i da je angažovala četiri stručna saradnika kako bi pomagali.

O svemu je, navodi, obavijestila i Vijeće. Prema njenim riječima, javni konkurs je raspisan u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i da je Komisija primjenom tog pravilnika uposlila stručnog saradnika.

“Nisam ga ja primila, već Komisija u skladu sa Zakonom o javnom tužilaštvima i Pravilnikom”, kazala je Pantić.

Dalje je navela da smatra da je stručni saradnik kolateralna šteta, da se radi o mladom kolegi kojeg joj je žao, da je ostvario 80 posto tužilačke norme, te da su tužioci tražili da rade s njim.

Disciplinska komisija će odluka donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Ustavni sud BiH odbio apelaciju poslanika Narodne skupštine RS-a
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je apelaciju grupe poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske, uz zaključak da su izmjene i dopune Krivičnog zakona koje je nametnuo bivši visoki predstavnik Christian Schmidt u skladu sa Ustavom.
Više od 200 funkcionera nije dostavilo finansijske izvještaje
Na sjednici Komisije za odlučivanje o sukobu interesa u institucijama na nivou Bosne i Hercegovine konstatovano je da više od 200 nositelja javnih funkcija nije dostavilo finansijski izvještaj, te će protiv istih biti pokrenut postupak.
Podignuta optužnica za zločine u Sanskom Mostu i “Manjači”
Bužimkić i ostali: Ubistvo zarobljenika na Osmačama