Petak, 11 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tomo Pandurević je posvjedočio da je, kao pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), zarobljen i odvezen u Vojno-istražni zatvor (VIZ) u Banju Luku. Po dolasku u “Mali logor”, kako je rekao, stražari su im naredili da skinu čizme, pertle i opasače, te da se okrenu licem prema zidu, nakon čega su ih počeli tući.

Pojasnio je da su ga ubrzo prebacili u ćeliju, gdje su bili samo sto i krevet, a on je morao stajati u ćošku i biti okrenut prema zidu, nakon čega mu je prišao stražar i počeo ga tući, pri čemu mu je slomio vilicu. Pandurević je rekao da su nakon nekoliko dana dobili papir o istražnom zatvoru, a da je poslije vođen i na sud.

“Poslije smo saznali da nas terete za terorizam”, kazao je svjedok i dodao da su boravili u lošim uslovima. Prema njegovim riječima, upravnik je “bio Drljača, a zamjenik Bućan”.

Odgovarajući na pitanja tužiteljice Olivere Đurić, svjedok je izjavio da se može sjetiti stražara “Čađe”, “Zenice” i “Paprike”, kojeg je opisao kao mladog momka koji je ulazio u ćeliju i tukao ga.

“Bilo mi je mučno, bolno da sam pao na koljena, zacrnilo mi se pred očima. Na koljenima su me nastavili tući”, izjavio je svjedok i dodao da je i stražar “Zenica” svakodnevno tukao i maltretirao zatvorenike.

Stražara “Čađu” je opisao kao visokog, mršavog, s plavom kosom i crvenkastim licem, dok je “Papriku” opisao kao osobu sa okruglim licem i karakterističnim nosom. “Zenicu” je opisao kao visokog, ljepuškastog, sa smeđom kosom.

Nakon što mu je Tužilaštvo prezentovalo zapisnik o prepoznavanju osoba putem fotografija, Pandurević je potvrdio da je prepoznao trojicu stražara. Dodao je da za “Zenicu” misli da se preziva Savić. Za stražare Gojka i “Vučka” je kazao da ga nisu tukli.

Optužnica tereti Milića Bućana, Gorana Jorgića, Gorana Bojića, Svetislava Cvijetića, Uroša Graba, Aleksandra Jankovića, Igora Kljakića, Milenka Letića, Borislava Milakovića, Draška Radusinovića, Gojka Soldata, Mileta Vučkovića, Gorana Savića, Duška Drljaču te Slobodana Savića, čiji predmet je naknadno spojen, da su, u svojstvu upravnika, zamjenika upravnika i stražara, u periodu od 1992. do 1995. godine počinili zločin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika u Vojno-istražnom zatvoru zvanom “Mali logor” – između ostalog, premlaćivanjima, zlostavljanjima, seksualnim zlostavljanjem te drugim nečovječnim postupanjem.

Odbranama je svjedok potvrdio da stražare nije poznavao odranije, te da je “Čađu” prepoznao, kad ga je tukao, po glasu. Kazao je da su stražari imali ključeve od ćelija u kojima su boravili zatvorenici. Stražari, prema njegovim riječima, nisu imali oružje i nosili su maskirne uniforme. Za “Papriku” je rekao da je tada imao od 20 do 25 godina.

Svjedok Muharem Mehmedbegović je ispričao da je 1992. angažovan u HVO-u, nakon čega je otišao u Hrvatsku, a potom se vratio u 102. brigadu. U novembru 1993. zarobili su ga pripadnici VRS-a, a potom prebacili u “Mali logor”, gdje je svakodnevno premlaćivan. Jedne prilike, prisjetio se, stražar “Čađo” mu je priznao da ga je tukao po naređenju upravnika.

U prostorijama VIZ-a, u kojima su bili jako loši uvjeti, zamjenik upravnika je prema njemu bio korektan, a svjedok je dodao da ga je stražar Goran Bojić tukao svakodnevno.

“Taj dan kad ću na razmjenu, on i ‘Zenica’ me odveli u sobu i pretukli me, imao sam jake bolove”, kazao je svjedok.

Naveo je da su ga tukli i Cvijetić i “Paprika”, koji je uzeo cigaru i žicu, a potom mu probušio uho. “Papriku” je opisao kao visokog, s crnom kosom, dok se Cvijetića prisjeća kao muškarca s plavom kosom i mršavom građom.

Mehmedbegović je izjavio da ga je nekoliko puta pretukao i Draško Radusinović, kao i Aleksandar Janković. Prema njegovom sjećanju, stražar “Zenica” je bio najgori. Nakon što mu je Tužilaštvo prezentovalo Zapisnik o prepoznavanju osoba putem fotografija, on je potvrdio da je ranije prepoznao “Zenicu”.

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok je potvrdio da je izvođen pred vojni sud zbog optužbi za terorizam. Kazao je da je prilikom davanja izjave tokom istrage Cvijetića spomenuo samo usput jer nije bio upitan o njemu.

Upitan o tome kako je mogao vidjeti stražare ukoliko je bio licem okrenut prema zidu, svjedok je kazao kako se okretao na podu u momentu pada nakon udaraca. Dodao je da su u VIZ-u bila tri do četiri stražara po smjeni.

Suđenje se nastavlja sredinom septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra