Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Dragičevićev pravni zastupnik Aleksandar Čokeša predložio je uvođenje sedam materijalnih dokaza, među kojima su presude i rješenja Suda BiH, te naveo da tužilac ostaje u cijelosti kod činjeničnog navoda i postavljenog tužbenog zahtjeva.

Čokeša je predložio saslušanje svjedoka na okolnosti radnog angažovanja tužioca po osnovu ugovora o djelu, te vještaka ekonomske struke koji bi utvrdio visinu materijalne štete, odnosno zaradu koju bi tužilac ostvario tim ugovorom. Predložio je i saslušanje vještaka medicinske struke koji će iznijeti nalaz i mišljenje o intenzitetu i trajanju duševnih bolova koje je Dragičević trpio usljed ograničenja i lišenja slobode.

Među dokazima je najavljeno ulaganje ugovora o djelu, kako je Detektoru pojašnjeno nakon ročišta, kojim je Dragičević vršio poslove u Beogradu a koje zbog mjera zabrane tokom suđenja nije mogao obavljati.

Pravobranilaštvo BiH nije bilo prisutno na pripremnom ročištu, a Sud je konstatovao da su se podneskom izjasnili da ostaju kod navoda datih u odgovoru na tužbu te da nisu predložili dokaze.

Na ročištu je rečeno da će se na glavnoj raspravi utvrđivati osnov i visina tužbenog zahtjeva.

Luka Dragičević je prvosnažnom presudom Suda BiH oslobođen odgovornosti da je izdao naređenje za odvođenje civila u Štrpcima, koji su ubijeni na području Višegrada.

Nastavak postupka po Dragičevićevoj tužbi je zakazan za 23. septembar.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović