Peulići i Đurić: Čuo da su zarobljenici bili u zgradi Pošte
Goran (Ratko) Glamočić rekao je da je sredinom maja 1992. godine bio angažovan u Vojnoj policiji 122. brigade Prvog krajiškog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), a da je komandant te brigade bio Boško Peulić.
Svjedok je rekao da je komanda brigade bila smještena na zadnjem spratu zgrade Pošte u Kneževu. Posvjedočio je da je Vojna policija imala jednu prostoriju u zgradi Pošte.
“Komandir Vojne policije na početku bio je Gavranović Goran ili Zoran. On je tu bio do možda septembra 1992. Nakon toga kratko Malić Momčilo. Nakon toga smo svi na Vlašić otišli. Ja sam bio na Isturenom odjeljenju na Babanovcu, ne znam tačno ko je kad bio komandir“, rekao je svjedok.
Tužilac Edin Muratbegović predočio je svjedoku njegov raniji iskaz u kojem je rekao da je Petar Đurić bio komandir policije, a na današnjem ročištu Glamočić je kazao da je Đurić ostao u Kneževu i da mu nikad nije bio komandir.
Svjedok je naveo da je na Vlašiću naredbe dobijao od komandanta bataljona, te da je komanda 122. brigade bila smještena u Pošti do septembra ili oktobra 1992. godine. Kazao je da je u dijelu Pošte bila pritvorska jedinica koju je obezbjeđivala Vojna policija.
O dešavanjima od 15. maja 1992. je rekao da je tada išao sa Đurićem u privođenje ljudi iz jednog sela koji se nisu odazvali na mobilizaciju. Čuo je da je tog dana “izginulo naših ljudi, izginulo je i Hrvata“.
“Napadnuti su naši položaji na Galici. Nešto je uhvaćeno, držani su u Pošti i Korpusu“, rekao je svjedok i pojasnio da je sjedište Korpusa bilo u Banjoj Luci.
Potvrdio je da je u Pošti bio i centar veze, čiji je komandir bio Davor Peulić. Rekao je da u pritvorskoj jedinici nije vidio zarobljenike, ali je čuo da su tu bili zarobljeni Hrvati iz sela Viševci.
Odgovarajući na pitanje Peulićevog branjenika Zorana Kisina, potvrdio je da su mještani Viševca bili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane. Potvrdio je i da mu Boško Peulić nikad nije izdavao naređenja, te ne zna je li on ulazio u pritvorsku jedinicu i zlostavljao zarobljene.
Svjedoku nije poznato ni da li je formiran špalir kroz koji su prolazili zarobljenici, kao ni da je ispred zgrade Pošte bio parkiran tenk. Rekao je da nije vidio simbole SDS-a na putu od Vlašića do Kneževa.
Boško i Davor Peulić, te Petar Đurić optuženi su za zločine protiv civila i ratnih zarobljenika od maja do oktobra 1992. na području Skender-Vakufa i Travnika. Optužnica tereti Boška Peulića u svojstvu komandanta 22. lake pješadijske brigade VRS-a, Đurića kao de facto komandira Vojne policije, a Davora Peulića kao de facto komandira centra veze.
Svjedok Goran (Živko) Glamočić ispričao je da je od maja 1992. bio angažovan u minobacačkoj jedinici 122. lake brigade, te raspoređen na Vlašić.
Rekao je da ne zna ko je bio komandant brigade u maju 1992., a nakon što mu je tužilac predočio iskaz u kojem kaže da je to bio Boško Peulić, svjedok je naveo da je do tog zaključka došao nakon što su mu inspektori tokom davanja iskaza predočili svoja saznanja s kojima se složio.
“U zgradi Pošte čuo sam da je bila Vojna policija“, rekao je svjedok te dodao da ne zna da li je tu bila smještena komanda brigade, jer nikad nije dolazio ni u zgradu Pošte niti komandu.
Potvrdio je tvrdnju iz ranijeg iskaza u kojem je rekao kako je čuo da je u Pošti bila pritvorska prostorija.
“Čuo sam da su bili zarobljenici, ali nikad nisam bio tu“, kazao je on.
Na pitanje branioca Kisina, rekao je da nikad nije vidio Boška Peulića, niti mu je on davao naređenja. Složio se s braniocem drugooptuženog Đurića, Slobodanom Cvijetićem, da je Đurić bio komandir Vojne policije kada je komanda bila smještena u Vitovlju.
Svjedok Drago Slavić rekao je da je bio komandir voda Treće čete Prvog bataljona 122. brigade u maju 1992. godine, te da je bio raspoređen na Babanovcu na Vlašiću.
Rekao je da je bio dva puta u zgradi Pošte u Kneževu, ali ne zna da li je pritvorska prostorija bila u toj zgradi. Odgovarajući na pitanje tužioca Muratbegovića o tome kako zna da je Đurić bio komandir Vojne policije, rekao je da je “to svako znao“.
Složio se s Đurićevim braniocem Cvijetićem da je Đurić bio komandir Vojne policije nakon što je komanda prebačena u Vitovlje, te da ne zna ko je na toj funkciji bio u maju 1992. Rekao je da ima saznanja o tome da je Đurić bio zarobljen “početkom rata“.
Odbrane su uložile prigovor relevantnosti na ulaganje iskaza ovoga svjedoka u dokaze.
Suđenje se nastavlja 18. decembra.