Sud u Doboju godinama bez odgovora o pozivima optuženima u Hrvatskoj
U Sudu kažu da godinama ne dobijaju odgovore na sudske pozive i druge odluke koje optuženim za ratne zločine u Hrvatskoj šalju putem Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine, dok se odnedavno taj problem pojavio i u saradnji s pravosuđem u Srbiji
Većina nedostupnih optuženih iz 29 predmeta, prema podacima Suda, živi u Hrvatskoj.
“Međunarodne crvene potjernice raspisane su u 13 predmeta, dok se u preostalim predmetima nisu stekli uslovi za raspisivanje potjernica“, navode iz Okružnog suda u Doboju.
Napominju da od novembra 2014. godine nisu dobili nijednu potvrdu da su Petru Krajnoviću, optuženom za ratne zločine nad civilima u Derventi 1992., uručene odluke o potvrđivanju optužnice ili postavljanju branioca po službenoj dužnosti, koje je mu je Sud uputio preko međunarodne pravne pomoći.
Iz Ministarstva pravde BiH na adresu dobojskog Suda u ovom predmetu već deset godina dolazi odgovor da je nadležnom organu u Hrvatskoj upućena zamolnica u ovom predmetu, te da “ovo ministarstvo još nije zaprimilo odgovor na predmetnu zamolnicu.“
Prema sudskoj dokumentaciji, Krajnović je hrvatski državljanin i ima adresu u Dugom Selu kod Zagreba.
S druge strane, pravosuđe u Hrvatskoj je reagovalo kada je avgustu 2021. u Sloveniji, po međunarodnoj potjernici raspisanoj po naredbi Okružnog suda u Doboju, uhapšen Luka Ćoso, optužen za zločine protiv ratnih zarobljenika u Derventi tokom 1992., i izrazilo spremnost za preuzimanjem predmeta.
Mjesec dana nakon hapšenja, Ministarstvo pravde BiH obavijestilo je Sud u Doboju da je u ovom ekstradicijskom predmetu “zaprimilo akt Ministarstva pravosuđa i uprave Republike Hrvatske u kojem su nadležni organi izrazili spremnost za preuzimanje krivičnog gonjenja“ Ćose, koji je takođe hrvatski državljanin.
Okružni sud u Doboju nedavno nije mogao da dobije potvrdu na direktan upit u Matičnom uredu u Slavonskom Brodu da je optuženi za ratne zločine u Bosanskom Brodu Miro Ključević preminuo krajem 2023., uz obrazloženje da takav zahtjev upute posredstvom međunarodne pravne pomoći.
U posljednje vrijeme, navode u Sudu, i Ministarstvo pravde Srbije počelo je, za razliku od ranijeg perioda, da ne uručuje pozive optuženicima za ratne zločine koje im, na zahtjev iz Doboja, preko međunarodne pravne pomoći šalje Ministarstvo pravde BiH
U posljednjih godinu dana tri puta je Sud u Doboju na taj način neuspješno poslao poziv bivšem pripadniku Vojske Republike Srpske Zoranu Kolobariću za dolazak u sudnicu radi izjašnjenja o krivici za zločine u Doboju i okolini.
U Okružnom sudu u Doboju napominju da ne mogu uticati na praksu nadležnih za pravosuđe u susjednim državama.