Miljanović i ostali: Kontrola interventnog voda u noći kad su odvedene porodice
Dragan Stevanović ispričao je da je bio u interventnom vodu policije u Bijeljini i kako je jedno veče iza stanice, gdje su bila parkirana vozila, vidio nepoznate ljude u crnim uniformama.
“Imali su ‘fantomke’ i, namazani kao Indijanci, stoje kod vozila”, prisjetio se Stevanović.
Izjavio je da je preparkirao “maricu” pred prednji ulaz i ušao, te da im je rečeno da ostanu u stanici. Nakon nekog vremena, kako je kazao, upućeni su u naselje Bukreš da kontrolišu policijski sat.
Tužilac Ivan Matešić predočio mu je nalog za veče 24. na 25. septembar 1992. na kojem se nalazi više imena, među kojima i njegovo, kao i optuženih Jovice Petrovića i Mirka Simića. Rekao je da se ne sjeća ko je od pripadnika interventnog voda išao s njim u “marici” te večeri, a kako je pojasnio, imali su još jednu “maricu” i vozilo kojim su obavljali poslove.
Kazao je da je vođa patrole sjedio do njega i da je to veče bio Dragan Mitrović, a ne Zoran Novaković, kao što je ranije izjavio. Toga se, kako je naveo, prisjetio nakon što je naknadno razgovarao s njima.
“Ništa to veče nisam čuo”, rekao je Stevanović.
Naveo je da su bili parkirani oko 500 metara od kuća iz kojih su odvedeni članovi nekoliko porodica, za šta je čuo kasnije iz medija. Dodao je da se pričalo da su to uradili Malovićevi, koji su jedno vrijeme boravili u stanici policije i koji su imali crno-bijele uniforme.
“Pričalo se da su nađeni neki leševi u Balatunu”, kazao je Stevanović.
Živanu Miljanoviću, Stevi Bokariću, Jovici Petroviću, Mirku Simiću, Ljubi Markoviću, Slavenku Kočeviću, Zvonku Pržulju, Milenku Samardžiji i Kosti Staniću, nekadašnjim rukovodiocima i pripadnicima policijskih snaga iz Bijeljine i Sokoca, na teret se stavljaju odvođenja i ubistva 22 civila bošnjačke nacionalnosti iz naselja Bukreš u noći s 24. na 25. septembar 1992. godine.
Svjedok Stevanović je potvrdio da mu je Zoran Novaković rekao da mu je treće lice pričalo da je te noći u Bukrešu vidio Petrovića i Simića, te da su zaboravili neku ženu. Tužilac mu je kazao da je u istrazi naveo samo Simića, na šta je svjedok rekao da je moguće da je tako čuo.
Na pitanja Odbrana, svjedok je potvrdio da su maskirana lica otišla prije njih iz stanice. Optuženom Petroviću je kazao da je moguće da su on i Simić otišli na zadatak u drugoj patroli. Svjedok je rekao da crne uniforme lica koje je vidio kod stanice nisu iste kao crno-bijele kod lica koja su boravila u stanici.
Potvrdio je da mu je poznato da je bilo bacanja bombi kako bi se zastrašilo stanovništvo u Bukrešu.
Svjedok Cvijetin Stevanović kazao je da je bio u interventnom vodu, ali da u noći s 24. na 25. septembra nije radio iako se njegovo ime nalazi na nalogu. Svjedok je rekao da je preko radija čuo za odvođenje i ubistva porodica iz Bukreša, te da se pričalo da su to uradili Malovićevi ljudi, koji su jedno vrijeme boravili u stanici policije.
Svjedok Branislav Savić kazao je da je 1992. radio u interventnoj patroli policije u Bijeljini. Predočen mu je nalog prema kojem je on sa dvojicom kolega radio u noći 24. na 25. septembar, ali je svjedok rekao da se ne sjeća te noći.
O odvođenju porodica iz naselja Bukreš, kako je naveo, saznao je iz saopštenja Srpske radikalne stranke koje je objavljeno na radiju.
“U stanici ništa nisam čuo. U saopštenju je bilo da se radi o licima koja su došla sa strane. Čuo sam kasnije da je to uradila ta neka ekipa s Pala, Sokoca, zbog uniforme su ih zvali ‘pahuljice’”, kazao je Savić.
Njemu je predočena službena zabilješka njegovog kolege u kojoj je navedeno da su od 20. do 22. septembra intervenisali u Bukrešu zbog bacanja bombe, mada se svjedok nije mogao sjetiti konkretnih dešavanja.
Suđenje se nastavlja 9. decembra.