Srijeda, 4 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Ključi će nakon negiranje krivice u narednom periodu početi suđenje za boravak u strukturama vojne jedinice “Ahmed Asafa” na teritoriji koju je kontrolisao takozvani ISIL, a koji je svrstan u terorističke organizacije.

Ključo nije htio ustati prilikom obraćanja Sudu, a na pitanje sudije Minke Kreho, njegov branilac Senad Bilić naveo je vjerske razloge. Kreho je pitala koja religija to zabranjuje, ali optuženi nije odgovorio.

“To je nepoštovanje Suda i to ćemo konstatovati“, kazala je Kreho.

Sudija ga je potom poučila o pravima, nakon čega se optuženi izjasnio da nije kriv.

Prema optužnici, Ključo je iz Sarajeva otputovao 2012., a u vojnim jedinicama u Siriji i Iraku bio je do 2023. On je jedan od bosanskohercegovačkih državljana s najdužim boravkom na tom ratištu.

Najčitanije
Saznajte više
Ratko Mladić traži privremeno ili uslovno prijevremeno puštanje na slobodu
Odbrana Ratka Mladića, nekadašnjeg komandanta Generalštaba Vojske Republike Srpske (VRS) osuđenog na doživotni zatvor zbog zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini, zatražila je od Međunarodnog mehanizma za krivične sudove da ga pusti na privremenu ili uslovnu prijevremenu slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja.
Oslobođeni za zločin u Zecovima od BiH traži 75.000 maraka naknade
Boško Grujičić je, nakon pravosnažne oslobađajuće presude za zločine u prijedorskom selu Zecovi, tužio Bosnu i Hercegovinu sa zahtjevom da mu se isplati 75.000 maraka na ime pretrpljenih duševih bolova zbog povrede časti i ugleda.
Mehmedagić: Policiji predao servere Američkog univerziteta
U Prijedoru obilježen Dan bijelih traka