Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Okružni sud u Doboju. Foto: BIRN BiH

Bivši pripadnik 103. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Jozo Maras potvrđenom optužnicom tereti se da je u maju i junu 1992. godine u logoru “Rabić”, u vojnim hangarima u Derventi, s drugim i za sada nepoznatim vojnicima HVO-a tukao petoricu civila srpske nacionalnosti iz Dervente.

Za zlostavljanje zatvorenika u “Rabiću” te u zgradi bivšeg Doma JNA u Derventi optužen je i Lazar Matin – koji se, prema navodima Tužilaštva u Doboju, ranije zvao Husejin Avdić “Tekila” – iz Gračanice.

U optužnici se navodi da je Matin učestvovao u zlostavljanju 11 civila srpske nacionalnosti u maju 1992. godine.
Zbog ubistva ratnog zarobljenika, bivšeg pripadnika Vučjačke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), počinjenog polovinom juna 1992. na području Doboja, optužen je Luka Ćoso iz Dervente, nekadašnji pripadnik 103. brigade HVO-a.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu