Četvrtak, 24 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kuća u kojoj je bio logor u Liplju. Foto: Maja Nikolić

Prema saopštenju Državnog tužilaštva, Gligorević se tereti za zločine protiv čovječnosti.

“On je optužen da je – kao pripadnik jedinice ‘Bijeli orlovi’, krajem maja i početkom juna 1992. godine u mjestu Liplje, gdje je navedena jedinica držala u nezakonitom zatočenju više stotina civila bošnjačke nacionalnosti, sam i sa drugim pripadnicima jedinice – upotrebom sile i prijetnji oružjem, počinio silovanje i seksualno zlostavljanje tri žrtve”, navodi Tužilaštvo, kao i da su žrtve prisilno odvajane od ostalih zatvorenika, a često i od djece i porodica, te odvođene u okolne objekte, gdje su nad njima počinjeni zločini.

Žrtve su molile optuženog da ih ne zlostavlja, a jednu od njih je tukao rukama po glavi.

“Nije joj dozvolio da ode iz prostorije i obuče se, već je oštećenu cijelu noć držao u navedenoj prostoriji, i u toku noći je još dva puta silovao”, navedeno je, između ostalog, u dijelu optužnice koja se odnosi na jednu od zlostavljanih žrtava, koja je kasnije vraćena u dio kuće sa ostalim zatvorenicama.

Navode optužnice, koju je potvrdio Sud BiH, tužioci će dokazivati pozivanjem 24 svjedoka, među kojima i pet pod mjerama zaštite, dva stručna vještaka, kao i ulaganjem više od 70 materijalnih dokaza.

Gligorević, državljanin BiH i Srbije, trenutno se nalazi u pritvoru, a uhapšen je krajem maja, o čemu je pisao Detektor.

Za silovanje u Liplju trenutno se pred Državnim sudom vodi postupak protiv Radeta Grujića, nekadašnjeg pripadnika čete Snagovo TO-a Zvornik.

Gligorević bi se u narednom periodu trebao izjasniti o krivnji.

Najčitanije
Saznajte više
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Četiri mjeseca unazad na društvenim mrežama šire se poruke podrške Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, kojeg se predstavlja žrtvom visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini i njegovih odluka. Dok se novac koji je trebao biti uložen za promoviranje ovog entiteta koristi za promociju pojedinca, u BiH ne postoji zakonska norma kojom bi se to sankcioniralo, upozoravaju stručnjaci.
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Optužnica protiv osumnjičenih Ranka Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka za zloupotrebu položaja i ovlaštenja vraćena je na ponovno odlučivanje sudiji za prethodni postupak Suda Bosne i Hercegovine.