Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sudnica Suda BiH. Foto: BIRN BiH

Sudija Željka Marenić kazala je da Sud nije dobio dostavnicu da je Živanoviću, koji je nastanjen u Srbiji, uručen poziv za ročište. Dodala je da dostavnica nije stigla ni za prošlo ročište, 21. septembra, koje je takođe bilo odgođeno.

“Za ovo ročište Sud je bio poslao poziv preko Interpola, ali ni sad nemamo dostavnicu”, rekla je Marenić.

Branilac Petko Pavlović kazao je da nije imao kontakt sa optuženim, te naveo da mu je poznato da se Živanoviću sudi u Srbiji za slične optužbe.

Tužilac Tarik Crnkić rekao je da je u medijima vidio da je Živanović svjedočio u svoju korist na suđenju u Srbiji. Naveo je da djela za koja je optužen u tom predmetu nisu u potpunosti ista kao u postupku pred Sudom BiH.

Crnkić je kazao da bez dostavnice o uručivanju poziva optuženom ne može predlagati dalje radnje u ovom predmetu.

Marenić je rekla da će zbog takve procesne situacije Sud još jednom pokušati da dostavi poziv Živanoviću.

On je optužen za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Srebrenice i Žepe u julu 1995. godine. Tužilaštvo BiH je u decembru prošle godine optužilo Živanovića za učešće u širokom i sistematičnom napadu protiv bošnjačkog civilnog stanovništva zaštićenih zona Srebrenica i Žepa tokom kojeg su VRS i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) izveli operaciju trajnog i prisilnog premještanja civilnog stanovništva iz tih zona, operaciju hvatanja, zarobljavanja i likvidacije oko 8.000 muškaraca.

Navodi se da je Živanović vršio planiranje i rukovođenje aktivnostima potčinjenih jedinica u njegovoj zoni odgovornosti.

Najčitanije
Saznajte više
Radović i ostali: Muškarci odvojeni od žena i djece u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedokinje Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetile su se napuštanja svojih domova i odvajanja muškaraca u Bijelom Potoku 1. juna 1992. godine, kada su posljednji put vidjele svoje muževe, očeve i braću.
Danko Kajkut: Na televiziji prepoznao osobu koja ga je uhapsila
Na suđenju za zločine u Kotor-Varoši, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je 11. juna 1992. godine uhapšen na ulici i odveden u policiju, a da je poslije zaključio da ga je slobode lišio Kajkut, Dragan ili Danko.
Ivanović: Bili zauzeti vojnim aktivnostima na Preljući
Bućan i ostali: Odgođeno suđenje zbog nedolaska optuženog