Nedjelja, 18 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odbrana je rekla da ne zna razloge nedolaska optuženog, navodeći da se nije pojavio ispred kuće u vrijeme polaska.

“Vidjeli ste da je on u teškom zdravstvenom stanju. Da li je to razlog, ne znam”, kazao je branilac Jovan Gotovac.

Dodao je da će u toku dana obavijestiti Sud o razlozima nedolaska Čalmića. Na konstataciju predsjedavajuće Vijeća Enide Hadžiomerović da branioci moraju biti u kontaktu sa branjenicima, Gotovac je rekao da je optuženi bio obaviješten i napomenut za ročište.

Čalmić je optužen s Milanom Jevtićem i Ostojom Perišićem za ubistva 31 bošnjačkog civila iz Srebrenice u julu 1995. godine. Jevtić je optužen u svojstvu komandanta Prvog bataljona Prve milićke brigade, a Čalmić i Perišić kao pripadnici ove brigade Vojske Republike Srpske, za zločin protiv čovječnosti.

Na rošištu su iznesena izjašnjenja u vezi s mjerama zabrane. Tužilac Predrag Tomić kazao je da i dalje postoje razlozi za zabranu putovanja i sastajanja sa svjedocima.

“Nemamo nikakvo objašnjenje zbog čega nije došao optuženi. Ne znamo da li su mjere prekršene”, rekao je Tomić.

Branioci su se protivili nastavku zabrane putovanja. Gotovac je kazao da ta mjera nema svrhu u odnosu na Čalmića s obzirom na njegovo zdravstveno i materijalno stanje.

Dva svjedoka čije je saslušanje bilo planirano vraćena su, a termin nastavka suđenja biće naknadno utvrđen.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Svjedok negira da je izjavio da je optuženi pucao u ranjenog vojnika
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine negirao je da je Šerif Patković u selu Dusina u opštini Zenica pucao u ranjenog vojnika, navodeći da je izjave tužiocima davao pod pritiskom i prijetnjama, kao i određenim dogovorima.
Lučarević: Ranjavanje vojnika u kamionu prilikom povlačenja kolone
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako su vojnici ranjeni u kamionu prilikom povlačenja Jugoslovenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992.
Milić i ostali: Čuvanje autobusa sa Srebreničanima u Bratuncu