Ponedjeljak, 3 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Branilac Miodrag Stojanović kazao je da je svjedok Stanoje Jokić proteklih dana više puta potvrdio da će doći, ali da se jutros nije pojavio na dogovorenom mjestu, te da nije dostupan na telefon. Rekao je da ne može odustati od ovog svjedoka.

“Ako nema drugog rješenja, neka ga dovedu”, kazao je branilac.

Predsjedavajući Vijeća Zoran Božić rekao je Odbrani da provjeri sa svjedokom šta se desilo, te da će naredno ročište biti prije uobičajenih svaka dva mjeseca, kako se zakazuje zbog zdravstvenog stanja optuženog.

Kosorića optužnica tereti u svojstvu komandanta Vlaseničke brigade Vojske Republike Srpske za pomaganje u genocidu. Prema optužnici, pomagao je u realizaciji plana pogubljenja vojno sposobnih muškaraca i prisilnog premještanja žena i djece s područja Srebrenice.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Blagojević i ostali: Na referisanju u komandi tražio odgovornost za ubistva
Na suđenju za zločine počinjene 1992. na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da na referisanju u Zvorničkoj brigadi niko nije reagovao kada je tražio odgovornost onih koji su ubili muškarce.
Optuženi za zločine u Jošanici nije došao na izjašnjenje o krivnji
Optuženi za ratne zločine počinjene u selu Jošanica kod Foče Amel Isić nije došao na ročište na kojem se trebao izjasniti o krivnji.
Ristić i ostali: Očevidac masovnih ubistava u Orahovcu
Blagojević i ostali: Čuo za odvođenje u Gerinu klaonicu