Petak, 12 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Na sjednici Apelacionog vijeća povodom žalbi na presudu kojom je Čvorić osuđen na sedam godina zatvora, Tužilaštvo je iznijelo žalbu zbog odluke o visini kazne.

“Smatramo da je adekvatno utvrđeno činjenično stanje, ali da nisu pravilno cijenjene otežavajuće i olakšavajuće okolnosti”, kazala je tužiteljica Zorica Đurđević.

Ona je rekla da navedene olakšavajuće okolnosti, kao što su mlađa životna dob i porodičnost, nisu tako značajne kao otežavajuće. Prema njenim riječima, optuženi je sa 25 godina bio zrela osoba.

Odbrana se žalila na povredu postupka i zakona, pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, visinu sankcije, kao i odluku o dosuđenim sudskim troškovima.

“Došlo je do povrede jednakosti stranaka u postupku”, kazao je branilac Petko Pavlović.

On je rekao da je odbijen prijedlog Odbrane za saslušanje tri svjedoka, što u prvostepenoj presudi nijednom riječi nije obrazloženo. Kako je naveo, ti svjedoci bili su predloženi u vezi s kredibilitetom svjedoka optužbe.

Pavlović se osvrnuo na protivrječnosti iskaza pojedinih svjedoka, kao i na jednog koji je prepoznao optuženog, iako ga je samo jednom u životu vidio na kratko.

Branilac je rekao da je u žalbi ukazao na presude za silovanje u drugim predmetima.

“Nije ni približno ujednačena kaznena politika ovog suda”, ocijenio je Pavlović.

Odbrana je predložila da prvostepena presuda bude preinačena u oslobađajuću, ili da bude ukinuta i održano novo suđenje.

U ime oštećene, žalbu na dosuđenu naknadu štete za duševnu bol u visini od 10.000 maraka iznijela je Miljana Vujadin iz kancelarije za besplatnu pravnu pomoć pri Ministarstvu pravde BiH.

“Predlažemo da se odluka preinači i dodijeli iznos od 61.000 maraka”, kazala je Vujadin.

Ona je ocijenila da je imovinsko-pravni zahtjev realno postavljen i da je zasnovan na nalazu vještaka koji je konstatovao trajne posljedice kod oštećene.

Čvorić je nepravosnažno osuđen na sedam godina zatvora za silovanje u naselju Divič kod Zvornika. Proglašen je krivim da je, u svojstvu rezervnog policajca Stanice javne bezbjednosti u Zvorniku, 28. jula 1992. silovao ženu bošnjačke nacionalnosti koja je s drugim civilima bila zatvorena u Diviču.

Apelaciono vijeće naknadno će donijeti odluku po žalbama.

Najčitanije
Saznajte više
Vujović Ratko i ostali: O organizaciji Vojne policije u Vlasenici
Na suđenju za pomaganje u genocidu u Srebrenici, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine govorili su o bataljonu Vojne policije u Vlasenici i aktivnostima koje su obavljali u julu 1995. godine.
Kevac: Nakon odvođenja supruga porodila se prije vremena
Na suđenju za zločine na području Ključa, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je njen suprug odveden s drugim muškarcima u Biljanima 10. jula 1992. i da su kasnije pronađeni njegovi posmrtni ostaci.
Miljanović i ostali: Sarić i dalje ne može dolaziti na suđenje
Jevtić i ostali: Nailazio na mrtve tokom mjesec dana lutanja šumom