Subota, 18 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odluku o zemlji u kojoj će Stanišić služiti ostatak kazne predsjednica Mehanizma sutkinja Graciela Gatti Santana donijela je u oktobru prošle godine, ali je ona objavljena tek nakon što je Stanišić prebačen u Njemačku, a povjerljivi status odluke ukinut, što je i uobičajena praksa Mehanizma.

Stanišiću se sudilo sa Frankom Simatovićem, nekadašnjim šefom Službe državne bezbjednosti Srbije, također osuđenom na 15 godina zatvora.

Apelaciono vijeće Mehanizma je u maju 2023. godine djelimično usvojilo žalbu Tužilaštva i proglasilo Stanišića i Simatovića krivima za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.

“Žalbeno vijeće je utvrdilo da su Stanišić i Simatović odgovorni kao pripadnici udruženog zločinačkog poduhvata za zločine koje su razne srpske snage počinile 1992. godine u BiH – u Bijeljini, Zvorniku, Bosanskom Šamcu, Doboju i Sanskom Mostu, i za zločine počinjene 1995. u Trnovu i Sanskom Mostu, kao i ubistvo počinjeno u Daljskoj Planini u Hrvatskoj”, kazala je tada predsjedavajuća petočlanog Apelacionog vijeća Graciela Gatti Santana.

Stanišić i Simatović su ranijom presudom bili osuđeni na po 12 godina zatvora za pomaganje i podržavanje zločina u Bosanskom Šamcu, dok su bili oslobođeni odgovornosti za zločine u drugim opštinama, kao i Hrvatskoj. Žalbeno vijeće je prilikom izricanja presude konstatovalo da je Pretresno vijeće pogriješilo kada Stanišića i Simatovića nije osudilo za udruženi zločinački poduhvat.

Santana je tada izdala nalog za zadržavanje Stanišića i Simatovića u pritvorskoj jedinici do upućivanja na izdržavanje kazne, a rečeno je da će im biti uračunato vrijeme koje su proveli u pritvoru – Stanišić 2.634, a Simatović 3.048 dana.

Mehanizam je u augustu 2023. godine odobrio Simatovićev zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu zbog liječenja u Srbiji.

Najčitanije
Saznajte više
Kolektivna dženaza za pet žrtava zločina u Prijedoru
U Memorijalnom centru Kamičani u Kozarcu u ponedjeljak će se klanjati kolektivna dženaza za pet žrtava s područja Prijedora.
Odbijena krivična prijava protiv Nenada Nešića
Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu odbilo je krivičnu prijavu koju je Transparency Interantional u BiH podnio protiv Nenada Nešića zbog sumnje da je tokom predizbornog skupa prije dvije godine nudio pomoć pri zapošljavanju u policijskim agencijama u zamjenu za izborni rezultat, saopštili su iz Transparencya.
Pravilnikom ojačana uloga šefa Kabineta VSTV-a
Tulumović i ostali: Bez pogodovanja u javnoj nabaci linearnog akceleratora