Pomirljive poruke sa skupa poslao je poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfirije, koji je kazao kako nikada ne smije biti zaboravljeno više od 3.000 žrtava stradanja u Bratuncu, među kojima je, kako kaže, najviše bilo civila – djece, žena i staraca.
“Ovakva, krvlju mučeničkom osveštena mesta, nikada nisu bila za nas Srbe i neće biti povod uzvraćanja merom za meru, za razvijanje koncepta zlopamćenja, osvete i osvetoljubivosti, već nas okreću ka zapovesti apostola Pavla: ‘Ne daj da te zlo pobedi, nego pobedi zlo dobrom’”, dodao je Porfirije.
Naglasio je posebno kako ne smiju biti zaboravljene ni “žrtve sa druge strane”, podsjećajući da su to žrtve iz bošnjačkog naroda.
Zbog zločina nad civilima srpske nacionalnosti počinjenih u ljeto 1992. godine na području Srebrenice 2019. godine osuđen je Suad Smajlović, bivši pripadnik Armije BiH na tri godine zatvora.
Haški tribunal konstatovao je, u oslobađajućoj presudi Naseru Oriću, da je tokom 1992. i 1993. godine došlo do razaranja u nekoliko sela na širem području Bratunca i Srebrenice. Konstatirana su teška razaranja imovine, zatočavanja srpskih zarobljenika u objektima u Srebrenici, od kojih su najmanje četvorica preminula od posljedica premlaćivanja.
Najmanje desetak zatočenika je premlaćivano i prema njima je okrutno postupano, a dvojica od njih su preminuli u bolnicama, nedugo nakon što su razmijenjeni.
Ana Brnabić na skupu u Bratuncu. Foto: Detektor
Ana Brnabić je kazala kako danas narodi iz Srbije i RS-a stoje kao jedan, svjedočeći za zločin za koji niko nije odgovarao.
“Nažalost, ovo mjesto stradanja i ova imena srpskih žrtava nisu dovoljno često ili skoro nikada izgovorena u međunarodnoj javnosti. Njihova bol ostaje u tišini”, kazala je Brnabić.
Navela je da se danas na “drugim stranama” obilježava stradanje drugih naroda, dok se mnogi ponašaju da se nisu sogodili zločini nad Srbima, ubijenim samo zato što su Srbi.
“Zato što ni posle tri decenije ili više od tri decenije ova stradanja nisu dobila mesto ni u jednoj međunarodnoj rezoluciji, nema suza u Europskom parlamentu, nema komemoracije u Njujorku. Kada se jedne žrtve obeležavaju uz zvona i međunarodne deklaracije i rezolucije, a druge guraju u stranu kao da se nisu desile to nije pravda to je poruka koju mi nikada nismo i nećemo prihvatiti”, navela je Brnabić.
Prije godinu dana Generalna Skupština Ujedinjenih naroda usvojila je rezoluciju o genocidu u Srebrenici što su kritikovale srpske vlasti.
Ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov položio je cvijeće i poklonio se pred spomenikom u Bratuncu. Foto: Detektor
Osim Brnabić, još jedan međunarodni gost na obilježavanju u Bratuncu bio je Igor Kalabuhov, ambasador Ruske Federacije u BiH, koji se nije obraćao okupljenim, ali je položio cvijeće na spomen-obilježje u bratunačkom groblju.
“Ponosan sam na našeg bratskog ambasadora Ruske Federacije što je danas tu. Ponosan sam na ambasadora Srbije. Ponosan sam na činjenicu da ovo zajedno obilježavamo sa Srbijom”, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik govoreći o međunarodnim gostima.
On je u svom govoru negirao genocid u Srebrenici.
“U Srebrenici nisu Srbi počinili genocid, niti se on desio. Desio se strašan zločin”, poručio je Dodik sa bine na Gradskom i vojničkom groblju u Bratuncu, obraćajući se prisutnim na skupu kojeg su organizatori nazvali “Muslimanski zločin nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču”.
Ova poruka koju je poslao sa obilježavanja samo je jedna od niza onih koje se tiču negiranja genocida u Srebrenici, koji je utvrđen u više presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, gdje je precizirano da je u Srebrenici, tokom jula 1995. godine počinjen genocid u kojem je ubijeno više od 7.000 muškaraca i dječaka.
Govoreći o tome kako se u Srebrenici obilježava genocid, dok zločinci nad srpskim narodom slobodno hodaju, Dodik je poručio kako izražava saučešće svakoj stradaloj osobi iz bošnjačkog i hrvatskog naroda, ali da očekuje da prestanu laži o srpskom narodu.
“Omogućimo im da za sedam dana okupe se i na dostojanstven način obilježe svoju bol. To za nas ne predstavlja problem, to je i naša tuga. Ali nemojte da od nas pravite ono što nismo”, dodao je Dodik.
Osim negiranja, Dodik je poručio kako je bio saborac Radovana Karadžića i Ratka Mladića, nekadašnjih političkih i vojnih lidera RS-a osuđenih na doživotni zatvor za genocid u Srebrenici i druge ratne zločine, u njihovom nastojanju da zaštite i očuvaju RS.
Poručio je i kako brojni zločinci nad srpskim narodom hodaju slobodno, te da u “neustavnom Sudu i Tužilaštvu BiH” nisu kažnjeni njihovi zločini, zbog čega je sudije i tužioce nazvao “stranim plaćenicima”.
“Danas zločinci poput Nasera Orića šetaju ovim krajem, cinično se smiju, zadovoljni što ih ruka pravde nije stigla, što su pobili, a za to nisu odgovarali”, dodao je Dodik.
Presudama Međunarodnog suda u Hagu i Suda BiH Naser Orić je oslobođen optužbi za zločine na području Srebrenice.