Petak, 3 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedokinja A-2 ispričala je da je početkom aprila 1992. živjela u Foči s bratom i roditeljima, kada su počela ratna dejstva u gradu. Rekla je da je jedan komšija srpske nacionalnosti ponudio pomoć i odveo nju s mamom i bratom u Mrtinje u Crnoj Gori.

“Kada smo došli, bilo nam je jasno da to nije zaštita nikakva. Kuća je bila puna vojnika”, rekla je A-2.

Kazala je da su se nakon sedmicu vratili u Foču i saznali da je njihov otac odveden u kazneno-popravni zavod. Ispričala je da je stan bio poluprazan te im je rečeno da ne zaključavaju vrata jer su vojnici dolazili u kontrole i tražili muškarce.

Rekla je da su ona i majka odvođene “na razgovore”.

“Prvo mamu odvode. Po nju su došla dvojica naoružanih vojnika i saopštili da ide na razgovor kod vojvode Bore Ivanovića”, rekla je A-2 i dodala da se njena majka kasnije vratila tužna i uplakana.

Rekla je da je i ona odvođena u dvoranu “Partizan” u Foči, gdje je bilo mnogo žena.

Prema njenim riječima, njenu majku su tri puta odvodili na razgovor kod Bore Ivanovića koji je dobro poznavao njenog oca.

Svjedokinja je rekla da je s bratom napustila Foču 28. maja i da su otišli u Crnu Goru.

Svjedočila je na suđenju Bori Ivanoviću koji je optužen da je, u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske, počinio zločin protiv čovječnosti u okviru širokog i sistematičnog napada na civilno bošnjačko stanovništvo opštine Foča, a na teret mu je stavljeno da je 1992. godine u više navrata počinio silovanje žene bošnjačke nacionalnosti.

Braniocu Slaviši Prodanoviću svjedokinja je rekla da je njena majka u Crnu Goru došla oko mjesec dana poslije nje i brata.

Svjedokinji se obratio i optuženi Ivanović i rekao joj da govori neistinu, zbog čega ga je opomenula predsjedavajuća Sudskog vijeća Lejla Konjić Dragović.

Tužilaštvo je na današnjem ročištu uložilo dio materijalnih dokaza na koje Odbrana nije imala prigovor autentičnosti, ali će za većinu uložiti prigovor relevantnosti.

Suđenje se nastavlja 16. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Buljubašić i ostali: Pokušali pomoći napadnutim selima u Jošanici
Na suđenju za zločine u Jošanici kod Foče, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su pokušali pomoći u odbrani sela koje je napala Armija u decembru 1992. i u kojima su kuće zapaljene i ljudi stradali.
Mlaćo i Cikotić: Neovlaštene odluke Ratnog predsjedništva
Na suđenju za zločine u Bugojnu, završeno je unakrsno ispitivanje vještaka vojne struke koji je, između ostalog, kazao da smatra da je Ratno predsjedništvo u ovom gradu donosilo neovlaštene odluke o ratnim zarobljenicima.
Efendić: Optuženi se izjasnio da nije kriv
Đurđić i ostali: Počinje saslušanje svjedoka Odbrane
Patković: Pucali prema pripadniku HVO-a koji je bježao
Lučarević: Ranjavanje i zlostavljanje vojnika iz kolone