Petak, 3 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U ovom predmetu optuženi su Dragan Panić, Dragoslav Slijepčević, Dragan Toprek, Srpko Vuković,  Božimir Vuković i Mladen Marković.

S njima je bio optužen i Zoran Kolobarić koji se više puta nije pojavio na ročištu za izjašnjenje o krivici, zbog čega je Sud donio odluku o razdvajanju predmeta u odnosu na njega jer se nalazi u Srbiji.

Prema navodima optužnice, Panić i Toprek su u noći između 26. i 27. avgusta 1992. godine u Dragalovcima kod Doboja, naselju koje danas pripada opštini Stanari, ubili jednu i zlostavljali drugu ženu u porodičnoj kući.

Dan kasnije su Kolobarić, Toprek i Marković, s još jednim vojnikom koji je u međuvremenu preminuo, u mjestu Ružević iz Teslića učestvovali u ubistvu jednog civila.

Njemu je, prema navodima optužnice, iz pištolja kroz jastuk u glavu pucao  preminuli vojnik. Oštećeni je, uslijed teških tjelesnih povreda, preminuo 31. avgusta u Kliničkom centru u Banjoj Luci.

U drugoj polovini avgusta 1992., navodi se u optužnici, Slijepčević, Panić, dvojica Vukovića i još dvije osobe, koje su u međuvremenu preminule, učestvovali su u Osivici kod Teslića u ubistvu jedne žene i premlaćivanju dvojice muškaraca, od kojih je jedan uspio pobjeći.

U optužnici se navodi da je žena ubijena nakon što je iskočila kroz prozor i pokušala da pobjegne.

Oni su u ovom mjestu prethodno zapalili jednu kuću.

Iz Tužilaštva je najavljeno da će navode optužnice dokazivati saslušanjem svjedoka i čitanjem iskaza iz istrage u međuvremenu preminulih svjedoka, dok su Odbrane navele da je u odnosu na optuženog Dragana Panića došlo do zamjene identiteta, te da je optuženi Vuković u vrijeme izvršenja krivičnog djela bio maloljetan.

Saslušanje prvih svjedoka je najavljeno 18. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Obradović i ostali: Optuženi tvrdi da nikada nije bio na mjestu ubistava u Ivan Polju
Na suđenju za zločine na području Sokoca, optuženi Momir Kezunović je, svjedočeći u svoju korist, izjavio je da je u septembru 1992. bio na zadatku u selu Novoseoci, ali da nikada nije bio na lokalitetu Ivan Polje gdje je izvršeno ubistvo muškaraca.
Rajko Milić (desno) ispred Suda BiH u pratnji advokata. Foto: Detektor
Milić i ostali: Optuženi pucali u zarobljenike u Kozluku
Zaštićeni svjedok Državnog tužilaštva ispričao je kako su u drugoj polovini jula 1995. godine optuženi Rajko Milić i Vukašin Drašković pucali u zarobljenike na šljunkari kod Kozluka, a da je na toj lokaciji bio prisutan i Milan Tomić.
Talić i ostali: Noćne torture u Muzičkoj školi
Buljubašić i ostali: Dim se širio na sve strane
Milan Mijić: Tražio ključeve od kuća
Ninković: Trajno narušeno zdravstveno stanje optuženog