Srijeda, 21 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zijad Kovač rekao je da su oko mjesec dana od početka rata pljačkane i paljene bošnjačke kuće u kojima niko nije živio, te da su njega i njegovog brata zarobila dva vojnika, koji su ih tukli. Svjedok je izjavio da ga je jedan od njih udario kundakom puške u glavu te da su ih odveli u policijsku stanicu, kod komandira Save Bilića, kojeg je poznavao.

Kazao je da ga nisu tukli u Bilićevom prisustvu, ali da je on znao za premlaćivanja. Prenoćili su, kako je rekao, u kafiću pored policije, a ujutro su, zavezanih ruku, odvedeni u logor “Vrbaspromet”.

“Slabo smo vode imali. Nema vode. Nemaš gdje na wc otići”, kazao je svjedok i pojasnio da, ako je neko tražio da ide u wc, dobijao bi batine.

Rekao je da ih nisu tukli u prostoriji u kojoj je bio s još oko 100 zarobljenika, a da su od hrane dobijali jedan hljeb na oko pet zarobljenih dnevno.

Svjedok je kazao da je razmijenjen preko Crvenog križa, a da je njegova kuća zapaljena.

Za zločine nad civilima nesrpske nacionalnosti na području Donjeg Vakufa optuženi su Jovan Šatara, Boško Savković i Sekula Šišić, koji su bili rukovodioci u Stanici javne bezbjednosti, te nekadašnji policajac Boško Bilić i bivši vojni policajac Jordan Ilić.

Na teret im je stavljeno protivzakonito zatvaranje civila, ubistva, mučenje, nečovječno postupanje te prisilni nestanak.

Odbrani optuženog Šatare je svjedok rekao da su ga tukli u komandi vojske u mjestu Oborci, a da nije vidio premlaćivanja u zgradi policije.

Braniocu Radivoju Lazareviću potvrdio je navode iz izjave koju je dao tokom istrage, gdje je kazao da se zbog protoka vremena ne sjeća svih detalja u vezi s ratnim dešavanjima.

Potvrdio je da je njegov potpis na izjavi u kojoj se navodi da dobrovoljno napušta Donji Vakuf, ali se nije mogao sjetiti kada je i kome dao izjavu. Tužilaštvo je pojasnilo da je izjava data prije razmjene u Crvenom krstu.

Svjedok Enever Hadžić rekao je da poznaje većinu optuženih i potvrdio je navode iz izjave u kojoj je kazao da je u Donjem Vakufu početkom rata bila vojska s kokardama te da su provocirali Bošnjake i Hrvate.

“I Hrvate su maltretirali isto kao i nas”, rekao je svjedok i naveo da su vojnici pljačkali kuće i “odnijeli šta god su imali”.

Ispričao je kako je vidio da su u jednoj avliji pretučena tri muškarca, a da su kasnije prisiljeni da iz lokalne trgovine i kuća tovare stvari u kamione.

Svjedok je kazao da je nakon toga zarobljen i odveden prvo u zgradu policije, gdje je proveo oko 20 dana, a zatim u hangar TO-a u kojem je bilo još oko 100 zarobljenika. Rekao je da je “glavni” bio Jordan čijeg se prezimena nije mogao sjetiti, a nije ga mogao ni prepoznati danas u sudnici.

Potvrdio je navode iz izjave u kojoj je kazao da su dnevno dobijali jedan kanister od deset litara vode za piće na njih 100.

Dok je bio u zgradi policije, ispričao je, vidio je dovođenje ljudi u kuću koja se nalazila pored, u kojoj su premlaćivani, a sve je vidio kroz prozor prostorije u kojoj se nalazio. Od posljedica premlaćivanja, prema riječima svjedoka, preminula su dva zarobljenika, a jedan je ubijen nožem.

“Omeragić Jusuf, njega su ubili. Stariji čovjek bio”, rekao je svjedok.

Potvrdio je da je bio prisiljen potpisati izjavu da dobrovoljno napušta Donji Vakuf, a da je zatim odveden na Manjaču.

Braniocu Lazareviću kazao je da od rata pa do danas ima zdravstvene probleme, zbog kojih ima i probleme s pamćenjem.

Odbrana Jordana Ilića uložila je kao dokaz izjavu svjedoka iz 2017. u kojoj tvrdi da nije spominjao optuženog.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Braco Stupar saopštio je na ročištu da je preminuo Nenad Tanasić, koji je bio optužen sa Šatarom i ostalima, a čiji je predmet ranije razdvojen zbog zdravstvenog stanja.

Suđenje se nastavlja 11. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su njihovi muški članovi porodica odvojeni u Bijelom Potoku 1. juna 1992. i kako su njihovi posmrtni ostaci kasnije ekshumirani, a neki do danas nisu pronađeni.
Šatara i ostali: Svjedokinja pod mjerama zaštite zbog straha od optuženog kojeg tereti za silovanje
Javnost je isključena sa ročišta na suđenju za zločin protiv čovječnosti na području Donjeg Vakufa, zbog saslušanja svjedokinje pod mjerama zaštite.
Muratović i ostali: Zarobljenik se objesio u Sapni
Danko Kajkut: Živjela u strahu u Kotor-Varoši
Ganić i ostali: Procesna nesposobnost dvojice optuženih