Četvrtak, 16 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Proglašen je krivim da je kao pripadnik jedinice “Bijeli orlovi” silovao tri žene u Liplju, gdje je od 25. maja do 2. juna bilo zatvoreno oko 400 bošnjačkih civila. Osuđen je za zločin protiv čovječnosti.

“Bio je svjestan da je u toku široki i sistematični napad”, kazao je predsjedavajući Vijeća Davorin Jukić.

Koristeći situaciju u kojoj je 400 civila bilo zatvoreno i zlostavljano, kako je utvrdilo Prvostepeno vijeće, optuženi je silovao svjedokinju A-5 tri puta u toku jedne noći. Prema presudi, oštećenu A-2 je drugi vojnik odveo u jednu kuću i silovao je, a Gligorević ga je sačekao pitajući ga da li je gotov, te je i on silovao.

“Svjedokinja je iscrpno opisala čin silovanja, navodeći da je bila iscrpljena i da je molila da je vrate djetetu”, rekao je Jukić.

Vijeće je zaključilo da je optuženi bio jedan od vojnika koji su silovali A-1.

“Ona je izjavila da je bio jedan sitan, jako mlad, prepoznala je optuženog u istrazi i u sudnici”, kazao je predsjedavajući Vijeća.

On je naveo da su iskazi oštećenih bili uvjerljivi i jasni. Dodao je da je od olakšavajućih okolnosti Vijeće cijenilo da je Gligorević djela počinio u mlađoj životnoj dobi od 21 godine i da nije ranije osuđivan, dok je od otežavajućih u obzir uzelo bezobzirnost i broj oštećenih.

Vijeće je djelimično usvojilo zahtjev oštećenih te naložilo optuženom da svakoj od tri oštećene isplati po 10.000 maraka na ime naknade za duševnu bol. Jukić je objasnio da zahtjev nije u potpunosti usvojen jer traume koje su preživjele nije izazvao samo optuženi.

Gligoreviću je produžen pritvor, u kojem se nalazi od 26. maja 2023. godine i koji će mu biti uračunat u izdržavanje kazne.

Na izrečenu presudu dozvoljena je žalba Apelacionom vijeću Suda BiH.

 

Najčitanije
Saznajte više
Obradović i ostali: Šuku viđali samo sa snajperom
Na suđenju za zločine u Novoseocima kod Sokoca, svjedok Odbrane Jadranka Šuke izjavio je da je optuženi došao 22. septembra 1992. na lokalitet nedaleko od Banje Lučice, gdje su poslati nakon pogibije vojnika.
Bužimkić i ostali: Saznanja o zatvorenicima u Pištalinama
Na suđenju za zločine počinjene u Bosanskoj Krupi, zaštićeni svjedok Državnog tužilaštva govorio je saznanjima u vezi sa zatvorenicima u mjestu Pištaline, ali je njegovo svjedočenje prekinuto jer se nije osjećao dobro.
Ganić i ostali: Poslati kod kasarne kad je JNA odlazila
Stanić i ostali: Leševi pred Nezirovom kafanom