Petak, 30 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Državnog suda je saopćeno da se Milan Jevtić, Rajko Čalmić, Ostoja Perišić i Dejan Milanović terete da su od početka jula do kraja augusta 1995., u okviru širokog i sistemskog napada usmjerenog protiv civilnog stanovništva Zaštićene enklave Srebrenica, znajući za takav napad i da njihove radnje čine dio tog napada, vršili progon i ubijanje zarobljenih muškaraca bošnjačke nacionalnosti.

U saopćenju je navedeno da su Čalmić i Perišić, s drugim pripadnicima 1. milićke brigade Vojske Republike Srpske, neutvrđenog dana u julu 1995. po Jevtićevom naređenju strijeljali 31 civila bošnjačke nacionalnosti, koji su prethodno bili zarobljeni. Njihovi posmrtni ostaci su naknadno pronađeni i identificirani, stoji u saopćenju.

Navedeno je i da se Milanović tereti da je neutvrđenog datuma u julu 1995. u Brežancima, obavljajući dužnost vojnika-kuhara, u objektu 1. bataljona 1. milićke brigade, kojom je zapovijedao Jevtić, pucajući iz neposredne blizine lišio života jednog zarobljenog civila bošnjačke nacionalnosti.

Državni sud je ranije Jevtiću, Perišiću i Milanoviću odredio mjere zabrane napuštanja boravišta, zabrane putovanja i sastajanja sa određenim osobama.

Najčitanije
Saznajte više
Održani ogledni čas o genocidu u Srebrenici na osnovu baze sudski utvrđenih činjenica BIRN-a BiH
Profesorica historije i novinar Detektora održali su čas o genocidu u Srebrenici po materijalima dostupnim u Bazi sudski utvrđenih činjenica o ratu u Bosni i Hercegovini, s ciljem da prikupljena znanja budu korištena u obrazovnim institucijama na teritoriji cijele države, kako bi se izbjegle pogrešne interpretacije i različite informacije o istom događaju.
Penzionisana sutkinja Azra Miletić svjedočila u svoju korist u tužbi protiv BiH
Na glavnoj raspravi povodom tužbe zbog naknade materijalne i nematerijalne štete poslije procesa u kom je pravosnažno oslobođena za primanje dara i kršenja zakona od strane sudije, penzionisana sutkinja Državnog suda Azra Miletić, svjedočeći u svoju korist, navela je da je teško proživjela suđenje za koje je od početka tvrdila da je nezakonito.
Još se traga za više od 400 osoba s područja Zvornika