Ponedjeljak, 14 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Zoran Ilić i braniteljica Nada Mandić. Foto: Detektor

Advokatica Nada Mandić, koja je zastupala Zorana Ilića, za Detektor je potvrdila da su žalbe Tužilaštva BiH, Odbrane i jedne oštećene odbijene kao neosnovane i da je prvostepena presuda potvrđena.

Prvostepenom presudom iz juna prošle godine je Zoran Ilić osuđen na 11 godina zatvora jer je 19. juna 1992., kao pripadnik Rogatičke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u prisilnom nestanku 16 muškaraca – civila bošnjačke nacionalnosti – u mjestu Rudo kod Rogatice, dok je Radenko Ilić oslobođen krivice po istoj optužnici.

Vijeće je tada utvrdilo da je Zoran Ilić učestvovao u odvođenju 16 muškaraca iz podruma kuće u vlasništvu Miroslava Jovičića u donjem dijelu naselja Rudo, od kada im se gubi svaki trag, na osnovu iskaza svjedoka očevidaca koji su bili u podrumu, dok za Radenka Ilića van razumne sumnje nije moglo utvrditi da je učestvovao u prisilnom nestanku civila.

Odbrana je u žalbi tražila da Sud preinači presudu u oslobađajuću ili da je ukine i odredi novo suđenje. Tužilaštvo se žalilo na oslobađajući dio presude za Radenka Ilića, dok je za Zorana Ilića predlagalo veću kaznu, ali su žalbe odbijene.

Iz Suda BiH su samo potvrdili da je odluka donesena i da će biti javno objavljena kada se steknu uslovi za objavu.

Na ovu presudu nije dozvoljena žalba.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra