Petak, 15 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Zvornik. Foto: Detektor

Iz Suda su saopćili da su žalbe Tužilaštva, Odbrane i punomoćnika oštećene A-3 odbijene kao neosnovane i da je potvrđena prvostepena presuda.

Grujić je prvostepenom presudom iz februara prošle godine proglašen krivim da je, svojstvu pripadnika čete “Snagovo” Teritorijalne odbrane Zvornik, silovao ženu bošnjačke nacionalnosti u Liplju, gdje je bio zatočen veliki broj civila.

U presudi se navodi da je od kraja maja do početka juna 1992. u kućama u Liplju bio zatvoren veliki broj civila, koji su fizički i psihički zlostavljani, a koje su nezakonito držali pripadnici jedinice “Bijeli orlovi” i čete “Snagovo”, i da je više žena silovano.

Istom odlukom je djelimično usvojen imovinskopravni zahtjev i optuženi je obavezan da oštećenoj isplati 10.000 KM.

Ranije se Tužilaštvo žalilo na visinu izrečene sankcije i tražilo veću kaznu, Odbrana se žalila na povrede postupka i zakona, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, visinu sankcije, kao i povrede Ustava i Evropske konvencije o ljudskim pravima. Punomoćnik oštećene A-3 tražio je da se u potpunosti udovolji imovinskopravnom zahtjevu oštećene u iznosu od 45. 000 KM.

Na ovu presudu nije dozvoljena žalba.

Najčitanije
Saznajte više
Debevec se žalio na nepropisno ponašanje uposlenika Suda BiH
Svjedoci u disciplinskom postupku protiv suspendovanog predsjednika Državnog suda su ispričali kako im se Ranko Debevec žalio da s pojedinim uposlenicima ima problema, te da od njega nikada nisu dobili naredbu za presignaciju direktnim uključivanjem ili isključivanjem sudija.
Odbijena disciplinska tužba protiv sudije iz Doboja
Prvostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) odbila je kao neosnovanu disciplinsku tužbu protiv predsjednika Okružnog privrednog suda u Doboju Mate Kulaša zbog kršenja principa Etičkog kodeksa.
Oslobođeni za zločin u Štrpcima traži više od 140.000 KM naknade