Nedjelja, 22 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Jošanica. Foto: BIRN BiH

Iz Suda su za Detektor naveli da je protiv Isića potvrđena optužnica za zločin protiv civilnog stanovništva, organizovanje grupe ljudi i podstrekavanje na učinjenje krivičnih djela genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, i povrede zakona ili običaja rata.

Iz Tužilaštva je ranije saopćeno da se Isić tereti da je krajem 1992., u svojstvu pripadnika bataljona “Vatra“ Višegradske brigade Armije BiH, učestvovao u napadu na selo Jošanica i okolne zaseoke, nastanjeno uglavnom civilnim stanovništvom srpske nacionalnosti, pri čemu je ubijeno 56 lica srpske nacionalnosti, deset lica ranjeno, a kuće i pomoćni objekti uništeni i zapaljeni.

Prema saopćenju, Isić se tereti da je, s drugim pripadnicima Armije BiH, lično i direktno učestvovao u ubistvima više žrtava u napadnutim selima.

Isić je, prema informacijama iz Tužilaštva, državljanin BiH i Švedske.

Navode optužnice Tužilaštvo će dokazivati pozivanjem oko 160 svjedoka, jednog stručnog vještaka i prilaganjem više stotina dokaznih materijala.

Za zločine u Jošanici se trenutno u Sudu BiH vodi postupak protiv 13 bivših komandanata i pripadnika Armije BiH.

 

 

Najčitanije
Saznajte više
FUP upozorio na porast razmjene intimnog sadržaja među učenicima koji mogu biti osumnjičeni
Nakon što je Federalna uprava policije (FUP) upozorila roditelje u Kantonu Sarajevu na sve učestalije slučajeve nezakonitog snimanja i distribucije eksplicitnog sadržaja koji uključuje maloljetnike koji mogu odgovarati pred zakonom, iz Kantonalnog ministarstva za odgoj i obrazovanje navode da su planirali edukaciju na ovu temu, ali da su je morali otkazati zbog lošeg odziva roditelja.
U aprilu glavna rasprava protiv sutkinje iz Banja Luke
Nakon više pripremnih ročišta okončano je predlaganje dokaza u postupku protiv sutkinje Osnovnog suda u Banjoj Luci Marele Jevtović zbog kašnjenja u izradi odluka i procesnim radnjama, a glavna rasprava zakazana je za april.
Sud BiH i VSTV prebacuju odgovornost za implementaciju presude Miloradu Dodiku
Osman Mehmedagić: Nisu pronađeni podaci pod imenom optuženog