Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Dragan Đurđić s braniteljicom Suzanom Tomanović. Foto: BIRN BiH

Nino Bulajić je posvjedočio da je živio u Potocima kod Mostara do 19. juna 1992., nakon čega su se stanovnici srpske nacionalnosti povukli u Zijemlje. Naveo je da je bio angažovan u Stanici policije kao rezervni policajac, koja je kasnije egzistirala kao Stanice policije u Nevesinju. Svjedok je kazao da su u rezervnoj miliciji bili i Dragoslav Aćimović, te Mladen i Siniša Kandić.

Nakon što mu je tužiteljica Eldina Biuk pročitala dio izjave iz istrage u kojoj je kazao da je do 19. juna 1992. bio u Bijelom Polju, nakon čega je otišao u Zijemlje, a Policijska stanica nastavila funkcionisati, svjedok je kazao da je tako izjavio. On je rekao da Stanica milicije nije odmah nastavila funkcionisati dok je bio u Zijemlju.

Tužiteljica Biuk mu je pročitala i dio iz drugog iskaza u kojem je kazao kako ostaje kod svoje ranije izjave, na šta je svjedok odgovorio potvrdno. Bulajić je izjavio da je na Zijemlju u školi bila i komanda od nekih četa u okviru Petog bataljona, kao i Interventni vod. Dodao je da je Dragan Đurđić bio nadređeni izviđačima te zamjenik komandanta Petog bataljona.

Upitan o poslovima milicije, svjedok je kazao da je vršio patrole jer je bilo kretanja grupa koje se nisu trebale nalaziti na tom području. Nakon što mu je Tužilaštvo pročitalo izjavu, svjedok je potvrdio da su izviđači dovodili civile, te  kazao da su u izviđačima, između ostalih, bili Dragan Ivanišević, Milan Trifković i N-7.

Bulajić je kazao da je komanda Petog bataljona u početku bila na Rujištu, nakon čega je prešla na Golo Brdo. Bulajić je potvrdio da je Đurđića viđao u školi u Zijemlju, te kako je čuo da su u školu dovođeni civili.

Tužilaštvo je pročitalo dio iz izjave u kojoj je kazao da je čuo da su likvidirani, te da je bila riječ o grupi od 70 civila, na šta je svjedok kazao da je čuo da je jedna veća grupa likvidirana na mjestu gdje su pronađeni, ali ne zna tačan broj. Dodao je kako je čuo od izviđača da su došli u kontakt s većom grupom.

Na pitanje da li je Đurđić bio komandir, svjedok je kazao da nije čuo njegove naredbe, ali je mogao zaključiti da im je bio nadređeni.

Odgovarajući na pitanja Odbrana, svjedok je potvrdio da je oko 1. jula došao u Zijemlje, kada je komanda Petog bataljona bila i dalje na Rujištu. On je kazao da je moguće da je komanda prešla na Golo Brdo oko 6. jula. Negirao je da je komanda Petog bataljona ikada bila u Zijemlju u školi, kao i da je išta znao o dešavanjima u Zijemlju do 1. jula.

Nakon što je Irena Pehar, braniteljica Dragoslava Aćimovića, pročitala dio iz izjave u kojoj je za oko 70 ljudi kazao da ne zna jesu li svi likvidirani ili dio grupe, te da je čuo da su dovedeni do škole u Zijemlju, svjedok je odgovorio potvrdno.

Za zločine počinjene na području Nevesinja i Mostara sudi se Draganu Đurđiću, nekadašnjem zamjeniku komandanta Petog bataljona Nevesinjske brigade Vojske Republike Srpske i komandiru Interventnog odjeljenja, te Draganu Ivaniševiću, Goranu Došli, Milanu Trifkoviću, Siniši Kandiću, Dragoslavu Aćimoviću i Mladenu Kandiću, bivšim pripadnicima Petog bataljona. Optužnica ih tereti za ubistva oko 100 žrtava bošnjačke nacionalnosti s područja Nevesinja.

Svjedok Savo Aćimović je ispričao da je u Zijemlju mobilisan u Peti bataljon. Prisjetio se kako je išao u Šarice jednom ili dva puta da kopa krompir s Ratkom Vučićem, gdje su sreli Osmu Abazu. Aćimović je naveo da su ga, kada je došao zatvoreni kombi iz pravca Zijemlja, predali Vojnoj policiji. Dodao je da je odvezen u pravcu škole.

Suđenje se nastavlja 3. februara 2025. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao