Četvrtak, 9 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Mane Đurić: Foto: BIRN BiH

Iz ove organizacije su naveli da je Đurić preminuo u petak, te da je jučer sahranjen.

Sud BiH je nedavno, po drugi put zbog zdravstvenih razloga, razdvojio postupak protiv Đurića u odnosu na ostale optužene u predmetu.

Đurić je bio optužen s Radenkom Stanićem, Miroslavom Kraljevićem i Goranom Garićem za progon bošnjačkih civila u Vlasenici – protivpravnim zatvaranjem, ubistvima, seksualnim zlostavljanjima, mučenjima, nestancima i drugim nečovječnim djelima počinjenim tokom 1992. i 1993. godine.

Posljednje ročište kojem je Đurić prisustvovao u ovom predmetu održano je u oktobru prošle godine, kada su saslušana dva svjedoka Tužilaštva.

Postupak protiv Đurića prvi put je razdvojen u septembru 2019. godine zbog zdravstvenih razloga, da bi 2021. predmeti ponovo bili spojeni nakon što je tim vještaka zaključio da je optuženi sposoban pratiti suđenje.

Na statusnoj konferenciji početkom septembra vještaci medicinske struke su iznijeli nalaz i mišljenje u kojem su naveli da je Đurić sposoban pratiti suđenje jednom mjesečno u trajanju od dva sata, s obaveznom pauzom između u trajanju od 15 minuta, na što je prigovorila Odbrana, uz navode da optuženi zbog zdravstvenog stanja ne može putovati.

Najčitanije
Saznajte više
Može li se objava gradonačelnika Zenice svrstati u funkcionersku kampanju?
Nedavna posjeta gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića mjesnim zajednicama, objavljena na zvaničnoj stranici Grada, pokrenula je pitanje zloupotrebe javnih sredstava u predizbornom periodu, a sagovornici Detektora ukazuju na elemente funkcionerske kampanje.
Banja Luka gubi bitku sa investitorskim urbanizmom
Banja Luka gubi bitku sa investitorskim urbanizmom, zajednička je ocjena učesnika jevne debate, “Urbanizam po mjeri građana ili privatnih interesa” koja je održana sinoć.
Debevec i ostali: Isključenje javnosti zbog tajnih podataka