Četvrtak, 8 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Đorđe Ristanić. Foto: BIRN BiH

Ristanić je ispričao kako se sjeća da je nakon privođenja 28. maja 2015., kada je zadržan i prespavao u Tužilaštvu BiH, glasnogovornik ove pravosudne institucije Boris Grubešić objavio vijest medijima da se u konkretnom slučaju radi o najvećoj optužnici za ratne zločine, što je kod njega izazvalo nelagodu i strah.

Njegov ugled je, kako je kazao, srozan, kako zbog ove izjave, tako i zbog javnog mnijenja u čaršiji “koje nekoga osudi prije nego se okonča sudski postupak“. Pojasnio je da su svi mediji izvještavali o podignutoj optužnici ali da, osim Detektora, nisu pisali o oslobađajućoj presudi.

Ristanić je tužio BiH sa zahtjevom da mu se isplati 15 hiljada maraka zbog nanesenog duševnog bola, te povreda ugleda i časti usljed mjera zabrane u krivičnom postupku, nakon kojeg je pravomoćno oslobođen optužbe za zločin protiv čovječnosti od aprila do decembra 1992. u okviru širokog i sistematičnog napada usmjerenog na stanovništvo bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Brčkog.

On se osvrnuo na konkretne mjere zabrane koje su trajale sedam i po godina. Naveo je da je mjera zabrane napuštanja boravka i zemlje uticala na to da je na poslu s pozicije finansijskog direktora, na kojoj je uživao i autoritet među kolegama, bio zamijenjen jer nije mogao odgovarati poslovnim obavezama u punom kapacitetu, odnosno odlaziti na poslovne sastanke van Brčkog, nakon čega je postavljen na mjesto savjetnika.

Mjere su uticale i na njegov porodični život kada, kako kaže, nisu mogli skupa ići na ljetovanja, zimovanja, ali najviše se odrazilo na činjenicu da nije mogao posjetiti djecu u Beogradu. On je pojasnio da je u vrijeme kada je priveden njegova kćerka rodila blizance, a on nije bio u prilici da bude tu kada su izlazili iz bolnice.

Također je dodao da nije mogao prisustvovati svečanom činu kada je njegov sin diplomirao, a i doktorirao, što je važno svakom roditelju.

“Praktično sedam i po godina sam se bavio jednom stvari – kako da spasim živu glavu i da se odbranim. Ali moj život svih tih sedam i po godina, narodski rečeno, bio je pod ručnom kočnicom“, kazao je Ristanić te dodao da je, osim njega, patila i njegova porodica.

On je naveo da je osjećao strah, beznadežnost jer je bio u neizvjesnosti i da je sve to “dijelio sam sa sobom“.

“Povučeš se u sebe. Svi te zaobilaze. Nisi nigdje prispio“, rekao je on.

Dodao je da se nije mogao sastajati s ljudima koje zna skoro čitav život, kao i da je strahovao da negdje slučajno nekoga ne sretne od osoba prema kojima je imao mjere, kao i da mu je bio veoma neprijatno prilikom javljanja u policiju.

“Ja se još uvijek ponekad okrenem iza sebe. Kad ste pod takvom optužbom, ne znate ko vam stoji iza leđa“, kazao je on te naveo da je i nakon presude, odnosno ukinutih mjera zabrane, osjećao strah i doživljavao neugodnosti.

Na ovom ročištu nalaz i mišljenje dao je i vještak medicinske struke Abdulah Kučukalić, koji je pojasnio da je Ristanić tokom perioda izrečenih mjera trpio duševnu bol u periodu od godinu dana, a da mu je bila umanjena opšta životna sposobnost osam mjeseci. Trpio je, prema vještaku, sekundarni strah oko ishoda sudskog postupka, odnosno mjera zabrane.

Kučukalić je pojasnio da je nalaz i mišljenje donio na osnovu intervjua s Ristanićem i odgovarajuće metodologije i da nije imao medicinsku dokumentaciju.

Ristanićev pravni zastupnik Kenan Hadžimuhović, ali i Pravobranilaštvo, prigovorili su Kučukalićevom nalazu.

Hadžimuhović je naveo da Ristanić smatra da su duševni bolovi, umanjena životna sposobnost i pretrpljeni strah trajali znatno duže nego je to vještak naveo. Pravobranilaštvo smatra da nalaz nije sačinjen u skladu s pravilima struke, obzirom da se temelji samo na intervjuu.

Nakon što je sutkinja Nada Papo okončala dokazni postupak, stranke su uložile završne riječi koje nisu detaljno obrazlagali u sudnici.

Odluku o tužbi će Sud donijeti u zakonskom roku.

Najčitanije
Saznajte više
VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora