Četvrtak, 16 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Fikret Prevljak. Foto: N1

Mjere zabrane, kako su saopštili iz Tužilaštva, uključuju oduzimanje dokumenata, zabranu putovanja, kao i zabranu kontaktiranja sa svjedocima i osumnjičenima u predmetu te javljanje tri puta sedmično nadležnoj policijskoj upravi.

“Osumnjičeni je pod istragom zbog krivičnog djela ‘ratni zločin protiv civilnog stanovništva’, počinjenog nad više desetina žrtava srpske nacionalnosti na području sarajevskih naselja Hrasnica, Butmir i Sokolović Kolonija u periodu od 1992. do 1995. godine, uključujući ubistva, nezakonita zatvaranja, odvođenje na prisilne radove i druge oblike nečovječnog postupanja”, navodi se u saopštenju.

Advokatica Nina Karačić Brković je potvrdila da je Prevljak pušten iz Tužilaštva nakon saslušanja i da će biti predložene mjere zabrane, s obzirom na to da su osumnjičenom, prema njenim riječima, oduzeti lična karta i pasoš.

Karačić Brković je kazala da Prevljak do prije dva nije znao da se istraga vodi protiv njega, jer nikada nije bio saslušan.

“Ovo je prvi put da je pozvan zvanično i da mu je predočeno za šta se sumnjiči”, kazala je Karačić Brković.

Prema njenim riječima, Prevljak nije bio van BiH u dužem periodu, te je odlazio i vraćao se poslovno.

Prevljaka je Granična policija BiH 5. novembra zadržala na sarajevskom Aerodromu po nalogu Državnog tužilaštva, gdje je u međuvremenu i saslušan.

 

Najčitanije
Saznajte više
Sutra potpisivanje ugovora od milijardu maraka za izgradnju gasovoda kroz Republiku Srpsku
Na zvaničnom portalu javnih nabavki, u četvrtak je objavljeno obavještenje o dodjeli ugovora za izgradnju plinovoda kroz Republiku Srpsku vrijednog više od milijardu maraka, dok je iz Vlade Republike Srpske kasnije najavljeno da će ugovor biti potpisan u petak. Detektor je ranije pisao o načinu dodjele ovog vrijednog ugovora i vezama vlasnika firmi sa zvaničnicima.
Ponovljen disciplinski postupak protiv sudije zbog nedostavljanja izvještaja o imovini
Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) dozvolila je da se postupak protiv sudije Sandra Nalića ponovi jer iz opravdanih razloga nije bio prisutan na pripremnom ročištu i nije mogao predložiti dokaze.
Danas obilježavanje 33. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima
Debevec i ostali: Svjedok s imunitetom saslušan iza zatvorenih vrata