Petak, 31 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Državni sud. Foto: BIRN BiH

Ključin advokat Senad Bilić potvrdio je Detektoru da je Apelaciono vijeće odbilo žalbe Tužilaštva i Odbrane, te potvrdilo prvostepenu presudu.

Prema prvostepenoj presudi, Ključo je 28. augusta 2012. otputovao u Tursku, odakle je uz pomoć NN osobe prešao tursko-sirijsku granicu, nakon čega se pridružio vojnoj jedinici “Ahmed Asafa” koja je postala dio Oslobodilačke vojske Sirije, s ciljem nasilne izmjene režima u toj zemlji. Ključo je, kako se navodi u presudi, učestvovao u ratnim dejstvima kao pripadnik jedinice “Ahmed Asafa“ sve do 2023. godine, odnosno prelaska teritorije Turske i povratka u BiH.

Sudsko vijeće je tada utvrdilo da je Ključo bio u Siriji i nakon 2014. godine, kada je pridruživanje stranim formacijama postalo krivično djelo.

Iz Tužilaštva su ranije naveli da je on jedan od bosanskohercegovačkih državljana s najdužim boravkom na stranom ratištu.

Izricanjem prvostepene presude, Ključi je produžen pritvor u kojem se nalazi od oktobra prošle godine.

Na ovu presudu nije dozvoljena žalba.

Najčitanije
Saznajte više
Određen pritvor osumnjičenom za oštećenje vjerskih simbola u Međugorju
Sud Bosne i Hercegovine je, po prijedlogu Državnog tužilaštva, odredio pritvor državljaninu Poljske Bartłomieju Włodzimierzu Krakowiaku, osumnjičenom za oštećenje vjerskih simbola u Međugorju.
Usvojen Nacrt odluke o ratifikaciji sporazuma o izgradnji plinovoda Južna interkonekcija
Vijeće ministara BiH usvojilo je Nacrt odluke o ratifikaciji Sporazuma između BiH i Hrvatske o izgradnji plinovoda Južna interkonekcija, čiji je predlagač Ministarstvo vanjskih poslova BiH.
Povećanje budžeta za državne pravosudne institucije
Rast negiranja i lobistička kampanja opravdavanja genocida
Kako je vandalizam u Međugorju postao političko pitanje