Subota, 8 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Ključo je proglašen krivim za protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama.

“Ko se na bilo koji način pridruži stranoj vojnoj, paravojnoj ili parapolicijskoj formaciji kazniće se kaznom od najmanje tri godine zatvora“, naveo je predsjedavajući Vijeća Izo Tankić.

On je rekao da je Vijeće ocijenilo da će propisana minimalna kazna ostvariti svrhu, ali da nije našlo osobito olakšavajuće okolnosti kako bi izreklo kaznu ispod propisanog minimuma.

Prema prvostepenoj presudi, Ključo je 28. februara 2012. otputovao u Tursku, odakle se prebacio u Siriju i pridružio se jedinici koja je postala dio Oslobodilačke vojske Sirije s ciljem nasilne izmjene režima u toj zemlji.

Sudija Tankić je podsjetio na iskaze svjedoka koji su govorili o boravku i aktivnostima optuženog u Siriji.

“Pridružili su se toj jedinici, zadužili oružje i odlazili na stražu“, naveo je Tankić, dodajući da su neki svjedoci kazali da su odlučili da se vrate u BiH, a im je Ključo rekao da se on ne namjerava vratiti.

Sudija je naveo da je Vijeće utvrdilo da je Ključo bio u Siriji i nakon 2014. godine, kada je pridruživanje stranim formacijama postalo krivično djelo.

Optuženom je produžen pritvor u kojem se nalazi od povratka u BiH – 15. oktobra 2023.

Ključo nije prisustvovao izricanju presude. Iz Tužilaštva su ranije naveli da je on jedan od bosanskohercegovačkih državljana s najdužim boravkom na stranom ratištu.

Prema Tužilaštvu, on je optužen za organizovanje terorističke grupe. Kako je ranije navedeno, boravio je na području Sirije i Iraka, gdje se borio u strukturama vojne jedinice “Ahmed Asafa” na teritoriji koju je kontrolisao takozvani ISIL, koji su Ujedinjene nacije proglasile terorističkom organizacijom.

Na izrečenu presudu dozvoljena je žalba.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Foči
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice je najavljen početak suđenja Bori Ivanoviću, optuženom za zločine u Foči tokom 1992. godine.
VSTV imenovao članove tima za izradu plana provođenja mjera iz izvještaja Moneyvala
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) imenovalo je tužiteljicu Bojanu Jolović i sudiju Sedina Idrizovića za članove Koordinacionog tijela za izradu plana za provođenje preporučenih mjera iz izvještaja Moneyvala, tijela Vijeća Evrope za borbu protiv pranja novca.
Sanin Bogunić izabran za novog predsjednika VSTV-a