Nedjelja, 14 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Mane Đurić: Foto: BIRN BiH

Iz Suda BiH navode da će termin suđenja biti naknadno određen.

Đurić je optužen s Radenkom Stanićem, Miroslavom Kraljevićem i Goranom Garićem za progon bošnjačkih civila u Vlasenici – protivpravnim zatvaranjem, ubistvima, seksualnim zlostavljanjima, mučenjima, nestancima i drugim nečovječnim djelima počinjenim tokom 1992. i 1993. godine.

Prema optužnici, Đurić je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti u Vlasenici, Stanić je bio komandir, Kraljević komandir specijalnog voda, a Garić policajac.

Posljednje ročište u ovome predmetu održano je u oktobru prošle godine, kada su saslušana dva svjedoka Tužilaštva.

Postupak protiv Đurića prvi put je razdvojen u septembru 2019. godine zbog zdravstvenih razloga, da bi 2021. predmeti ponovo bili spojeni nakon što je tim vještaka zaključio da je optuženi sposoban pratiti suđenje.

Na statusnoj konferenciji početkom septembra vještaci medicinske struke su iznijeli nalaz i mišljenju u kojem su naveli da je Đurić sposoban pratiti suđenje jednom mjesečno u trajanju od dva sata, s obaveznom pauzom između u trajanju od 15 minuta, na što je prigovorila Odbrana, uz navode da optuženi zbog zdrastvenog stanja ne može putovati.

 

Najčitanije
Saznajte više
Preminuo Emir Mešić, prijavitelj korupcije u Upravi za indirektno oporezivanje
Emir Mešić, prijavitelj korupcije u radu Uprave za indirektno oporezivanje, preminuo je 12. decembra 2025. godine nakon teške bolesti.
Vojislav Šešelj. Foto: EPA
Srbija još uvijek bez odluke u predmetu protiv Šešelja i ostalih za nepoštivanje Haškog tribunala
Tužilaštvo Srbije još nije podiglo optužnicu protiv Vojislava Šešelja, Miljana Damjanovića, Miroljuba Ignjatovića, te Ljiljane i Ognjena Mihajlovića za nepoštivanje suda, iako je Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) uputio Srbiji ovaj predmet u martu prošle godine. Sagovornici Detektora kažu da je Srbija zauzela stav da nepoštovanje suda nije nešto čime je u obavezi da se bavi u odnosu na Tribunal.
Oslobođenom optužbi za zločine kod Zvornika isplaćena naknada
Ukinuta presuda za zločin nad civilima u Sarajevu