Srijeda, 7 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Mane Đurić i Miroslav Kraljević. Foto: BIRN BiH

Iz Suda BiH navode da su od zdravstvene ustanove u kojoj se liječi Đurić zatražili dodatne informacije o toku liječenja, koje su relevantne za donošenje odluke o eventualnom razdvajanju postupka u odnosu na njega.

Na statusnoj konferenciji, koja je početkom septembra održana na Sudu BiH, razmatran je nalaz i mišljenje vještaka medicinske struke, prilikom čega je istaknuto da je Đurić sposoban pratiti suđenje jednom mjesečno u trajanju od dva sata, s obaveznom pauzom između, u trajanju od 15 minuta.

Vještaci su zatražili i mišljenje konzilija doktora bolnice u Zvorniku, gdje se Đurić nalazi na liječenju. Tada su rekli da je neophodno od njegovog doktora dobiti mjesečni hodogram liječenja i u skladu s tim planirati suđenje.

Posljednje ročište u ovome predmetu održano je u oktobru prošle godine, iznošenjem iskaza svjedoka Tužilaštva BiH.

Đurić je u februaru 2018. optužen s Radenkom Stanićem, Miroslavom Kraljevićem i Goranom Garićem za progon bošnjačkih civila u Vlasenici – protivpravnim zatvaranjem, ubistvima, seksualnim zlostavljanjima, mučenjima, nestancima i drugim nečovječnim djelima počinjenim tokom 1992. i 1993. godine.

Prema optužnici, Đurić je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti u Vlasenici, Stanić komandir, Kraljević komandir specijalnog voda, a Garić policajac.

Postupak protiv Đurića razdvojen je u septembru 2019. godine zbog zdravstvenih razloga, da bi u martu 2021. predmeti ponovo bili spojeni, nakon što je isti tim vještaka – ljekari Pašović, Beganović i Đonović-Omanović – zaključio da je optuženi sposoban pratiti suđenje.

Najčitanije
Saznajte više
VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora