Ponedjeljak, 13 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sudnica Suda BiH. Foto: BIRN BiH

Kako je za Detektor potvrdio branilac Senad Bilić, žalba je uložena zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka i visine kazne. Prema Bilićevim riječima, sjednica Apelacionog vijeća na kojoj će žalba biti detaljno obrazložena zakazana je za 19. septembar.

Iz Suda Bosne i Hercegovine su nam potvrdili da Tužilaštvo nije dostavilo odgovor na žalbu Odbrane.

Ključo je, prema presudi iz maja, 28. februara 2012. otputovao u Tursku, odakle se prebacio u Siriju i pridružio se jedinici koja je postala dio Oslobodilačke vojske Sirije s ciljem nasilne izmjene režima u toj zemlji. Sudsko vijeće je tada utvrdilo da je Ključo bio u Siriji i nakon 2014. godine, kada je pridruživanje stranim formacijama postalo krivično djelo.

Iz Tužilaštva su ranije naveli da je on jedan od bosanskohercegovačkih državljana s najdužim boravkom na stranom ratištu. Prema Tužilaštvu, Ključo je boravio na području Sirije i Iraka, gdje se borio u strukturama vojne jedinice “Ahmed Asafa” na teritoriji koju je kontrolisao takozvani ISIL, koji su Ujedinjene nacije proglasile terorističkom organizacijom.

S izricanjem prvostepene presude Ključi je produžen pritvor, u kojem se nalazio od oktobra prošle godine.

Najčitanije
Saznajte više
Odgođeno pripremno disciplinsko ročište protiv sutkinje iz Brčkog zbog novih dokaza
Ured disciplinskog tužioca podnio je prijavu Disciplinskoj komisiji Visokog sudskog i tužilačkog vijeća protiv sutkinje Osnovnog suda u Brčkom, Ajsele Memišević, zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluke ili procesnim radnjama, te zbog nepostupanja, iz neopravdanih razloga, po pravilniku, odluci, naredbi ili drugom aktu Vijeća.
Ilustracija. Foto: Pixabay
Nove mobilne prevare u BiH stižu i s Filipina: Upozorenje građanima
Raširena pojava takozvanih phishing poruka otvorila je pitanje zaštite građana od online prevara, a sagovornici Detektora ističu da je ključno da se ne reaguje impulsivno na poruke koje traže hitnu akciju, unos lozinke, podatke s kartice ili otvaranje linka.
U Tužilaštvu BiH otvoren predmet protiv Nade Radovan Tomanić