Utorak, 29 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Zvornik. Foto: BIRN BiH

Prema rješenju Suda, Čvorić u pritvoru može ostati do 30. septembra ili do nove sudske odluke.

Detektor je pisao ranije da je Odbrana predložila ukidanje pritvora uz određivanje jemstva, čemu se Tužilaštvo protivilo i navelo da vrijednost nekretnine – roditeljske kuće, ne odgovara djelu koje se optuženom stavlja na teret.

Tužilaštvo je tada napomenulo da je jemstvo predviđeno samo za slučajeve kada postoji opasnost od bjekstva, a da je ovdje određen pritvor i zbog opasnosti od uticaja na svjedoke, kao i da optuženi nije državljanin BiH, a da je roditeljska kuća u Karakaju, u blizini granice.

Optuženi je kazao da bi se redovno odazivao na pozive Suda i da mu ne pada na pamet da ostavi roditelje bez imovine.

Čvorić se, prema ranijem saopćenju Tužilaštva, tereti da je, u svojstvu rezervnog policajca Stanice javne bezbjednosti Zvornik, krajem jula 1992. godine, kao čuvar u zatvoru u objektu FK “Divič”, naoružan, nasilno izveo ženu bošnjačke nacionalnosti, nad kojom je – oružjem i uz prijetnju za život – počinio silovanje u obližnjem objektu.

Potom je, prema optužnici, naredio preživjeloj da se vrati u prostorije s ostalim zatvorenicima bošnjačke nacionalnosti s područja Zvornika i okolice, koji su tu bili nezakonito zatvoreni.

Početak suđenja Čvoriću zakazan je za 5. septembar.

Najčitanije
Saznajte više
Lučić i ostali: Zahtjevi za vanredni servis vozila dostavljani retroaktivno
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričala je kako je uočila da su mimo propisanih pravila izdavani nalozi za plaćanje s potpisom ministra za servisiranje vozila.
Udruženja nezadovoljna što nije raspravljano o uvrštavanju rodno zasnovanog nasilja u Krivični zakon
Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine nije usvojio dnevni red sjednice na kojoj se trebalo glasati i o izmjenama i dopunama koje po prvi put predviđaju uvrštavanje u Krivični zakon Federacije rodno zasnovanog ubistva ženske osobe, što je kod udruženja izazvalo nezadovoljstvo.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Novinari kao svjedoci rata u BiH pred Haškim tribunalom