Srijeda, 24 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Jošanica. Foto: BIRN BiH

Iz Tužilaštva je saopćeno kako se Isić tereti da je, u svojstvu pripadnika bataljona “Vatra” Višegradske brigade Armije BiH, krajem 1992. godine učestvovao u napadu na selo Jošanica u općini Foča, kao i na okolne zaseoke, nastanjene uglavnom civilnim stanovništvom srpske nacionalnosti.

“Prilikom napada ubijeno je 56 lica srpske nacionalnosti, deset lica je ranjeno, a kuće i pomoćni objekti uništeni i zapaljeni”, navodi se u saopćenju Tužilaštva.

Prema saopćenju, Isić je osumnjičen da je, s drugim pripadnicima Armije BiH, lično i direktno učestvovao u ubistvima više žrtava u napadnutim selima.

Tereti se za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, organizovanje grupe ljudi i podstrekavanje na učinjenje krivičnih djela genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina i povrede zakona ili običaja rata.

Navode optužnice Tužilaštvo će dokazivati pozivanjem oko 160 svjedoka, jednog stručnog vještaka i prilaganjem više stotina dokaznih materijala.

Isić je, prema informacijama iz Tužilaštva, državljanin BiH i Švedske.

Za zločine u Jošanici se trenutno u Sudu BiH vodi postupak protiv 13 bivših komandanata i pripadnika Armije BiH.

Detektor je ranije u epizodi TV Justice izvjestio o zločinima u ovom selu.

Najčitanije
Saznajte više
Podignuta optužnica protiv nekadašnjeg uposlenika Ministarstva vanjskih poslova
Državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Mirka Perišića zvanog Rođo, nekadašnjeg uposlenika Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, zbog prevare u službi.
Miloš Lučić. Foto: Detektor
Lučić i ostali: Skupljani računi plaćani karticom
Na suđenju za zloupotrebu položaja i pronevjeru u službi, svjedoci Državnog tužilaštva su ispričali kako su u ugostiteljskom objektu Siniše Papaza za nekadašnjeg ministra za ljudska prava i izbjeglice Miloša Lučića skupljali račune, koje je on nakon nekog vremena plaćao karticom.
U petak počinje suđenje Elviru Čustoviću za terorizam